1 maja 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. W wigilię rocznicy tego wydarzenia sprzed 20 lat krakowski Mały Rynek zamienił się w małopolski tygiel europejskiej kultury. Odbyło się tam zorganizowane przez wojewodę małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara wydarzenie pn. „PiknikUjEmy – 20 lat Polski w Unii Europejskiej”. Piknik jest jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających świętowanie rocznicy w Polsce.
W pikniku wzięli także udział: ambasador Estonii w Polsce Miko Haljas, ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács, konsul generalny Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke, konsul generalny Francji w Krakowie Cédric Peltier, konsul generalna Republiki Słowacji w Krakowie Zlata Šipošová, konsul generalny Węgier w Krakowie Tibor Gerencsér, konsul generalny Austrii w Krakowie Martin Gärtner, konsul generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, konsul honorowy Malty w Krakowie Agnieszka Kamińska oraz przedstawicielka konsul honorowej Włoch Magdalena Wrana. W wydarzeniu brali także udział dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda oraz dyrektor Biura Wojewody Łukasz Krzysztofik.
– Dwie dekady temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, stając się jednocześnie częścią wielkiej europejskiej rodziny. To ważne dla naszej Ojczyzny święto, bo przypomina nam o drodze, jaką przeszliśmy jako naród oraz o naszych wspólnych osiągnięciach w ramach europejskiej współpracy. Przystąpienie do Unii Europejskiej otworzyło przed nami nowe możliwości, wspierając nasz rozwój gospodarczy, społeczny i kulturowy. Dzięki temu członkostwu mogliśmy wzmocnić naszą pozycję na arenie międzynarodowej oraz budować bardziej otwarte i demokratyczne społeczeństwo. Niech ta rocznica będzie dla nas nie tylko okazją do świętowania, ale także do refleksji nad tym, jakie wartości i cele nas łączą. Dobrze, że jesteśmy razem, bo razem możemy więcej! – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Małopolanie uczcili dwie dekady członkostwa Polski w UE
Piknik rozpoczął się od odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” oraz „Ody do radości” przez chór „Kantorei Sankt Barbara”. Następnie wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar powitał wszystkich zgromadzonych zachęcając do wspólnego świętowania. Słowa powitania przekazali ze sceny także szefowie placówek konsularnych w swoich ojczystych językach.
Program artystyczny był niezwykle bogaty i różnorodny. Otworzył go występ baletu Cracovia Danza. Wystąpiły również Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz Chór Ukraiński przy Filharmonii Krakowskiej. Na scenie pojawili się laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej, a także rodzinna kapela Kościelnioki z Mszany Dolnej. Swój repertuar zaprezentowali również zagraniczni artyści: słowacki multiinstrumentalista Drahomír Daloš, słowacka akordeonistka, śpiewaczka i kompozytorka Júlia Masnicová, włoski gitarzysta Samuel Vaccaro czy ukraińskie zespoły „Korali” i „Lela”. Była także możliwość wysłuchania koncertu węgierskiego.
Na zebranych na Małym Rynku czekała niemała moc atrakcji. Quizy językowe. Bieg kelnerów. Gra w bule. Lektura „Małego Księcia” po francusku i „Mikołajka” po śląsku. Każdy znalazł coś dla siebie.
Dzisiejsze wydarzenie było też doskonałą okazją do promocji kultury państw należących do Wspólnoty. Zadbały o to konsulaty państw członkowskich Unii Europejskiej mające swoje siedziby w Krakowie: Austrii, Estonii, Francji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Republiki Słowacji, Węgier i Włoch. Swoją ofertę przedstawiły również Instytuty: Francuski, Goethego, Austriacki i Włoski, a także Malta Tourism Authority. Dodatkowym członkiem uroczystości są przedstawiciele Ukrainy, która stara się o uzyskanie członkostwa w Unii Europejskiej.
Na zainteresowanych czekały również stanowiska innych instytucji, takich jak: International School of Krakow, Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach (MODR), Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) czy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Szerokie propozycje przedstawił również Konsulat Generalny Ukrainy, pod którego szyldem zaprezentowali się: wydawnictwo książek ukraińskich „Barnabus Book UA”, sklep ukraińskich marek „Dwa Kolory”, restauracja „Ciepło” oraz cukiernia „Miętowy Królik”.
Uczestnicy pikniku nie wyszli z niego z pustymi żołądkami, bowiem dzięki szerokiej ofercie gastronomicznej każdy znalazł tam coś dla siebie. O podniebienia odwiedzających zadbały przedstawiając polską kuchnię panie z Kół Gospodyń Wiejskich z Powiśla Dąbrowskiego, Łętowem i Cianowic serwujące pyszne potrawy regionalne. Nie zabrakło też stoisk z wyrobami mięsnymi i oscypkami. Na wielbicieli przysmaków z Półwyspu Apenińskiego czekała natomiast oferta przygotowana przez kawiarnię Katanè z włoskimi/sycylijskimi słodkościami oraz restauracja 3 Rybki specjalizująca się we włoskiej pizzy.
Na stoisku Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie rozdawaliśmy chorągiewki oraz wiatraczki w barwach Polski i Unii Europejskiej.
20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
– „Czy wyraża Pani/Pan zgodę na przystąpienie Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?”. Tak brzmiało pytanie, na które w czerwcu 2003 r. odpowiadaliśmy w ogólnokrajowym referendum. Ponad 77% Polaków opowiedziało się wtedy za dołączeniem do Wspólnoty – przypomina wojewoda Klęczar.
1 maja 2004 roku Polska wraz z 9 innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami przystąpiła do Unii Europejskiej. Tego dnia w Dublinie (Irlandia pełniła wówczas przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej), przy dźwiękach „Ody do radości”, na maszty wciągnięto 25 flag krajów członkowskich. Było to największe w historii rozszerzenie Wspólnoty, która dziś, po wyjściu z Unii Wielkiej Brytanii, liczy 27 państw.