O obywatelstwie słów kilka. Dyrektor generalna MUW w Krakowie Lucyna Gajda w Radiu Kraków
2024-04-11

Jak nabywa się obywatelstwo polskie? Czym jest prawo krwi i prawo ziemi? M.in. te kwestie poruszyła redaktor Marzena Florkowska w audycji „Wiedza o społeczeństwie” na antenie Radia Kraków. Wyczerpujących odpowiedzi udzieliła dyrektor generalna Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Lucyna Gajda, wcześniej wieloletnia dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich naszego Urzędu.

– Dziecko może urodzić się gdziekolwiek na świecie, ale jeżeli jednym z rodziców jest obywatel Polski, wtedy dziecko z mocy prawa nabywa obywatelstwo polskie. Czyli np. jeżeli mama jest Polką, tata cudzoziemcem, a dziecko rodzi się w Chinach, to potomek ma obywatelstwo polskie, bo w jego żyłach płynie polska krew
– mówi dyrektor generalna MUW Lucyna Gajda.

– Dziecko cudzoziemców urodzone w Polsce nie ma obywatelstwa polskiego, bo w naszym kraju obowiązuje prawo krwi. W żyłach tego dziecka płynie krew cudzoziemców. W Polsce też jest takie quasi-prawo ziemi – jeżeli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znaleziono by dziecko, którego rodzice są nieznani lub są bezpaństwowcami, wówczas przyznaje się takiemu dziecku polskie obywatelstwo – dodaje Lucyna Gajda.

Zachęcamy do odsłuchania całej rozmowy: https://www.radiokrakow.pl/audycje/jak-nabywa-sie-obywatelstwo-w-polsce-czym-jest-prawo-krwi-i-prawo-ziemi/


A już niebawem kolejne odcinki cyklu „Wiedza o społeczeństwie” z udziałem przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Opowiemy m.in. o zamówieniach publicznych, zadaniach wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, odszkodowaniach za wywłaszczenie, legalizacji pobytu cudzoziemców, współpracy z organizacjami pozarządowymi, a także o tym, czym jest informacja niejawna.


20240410_Radio_Krakow_DG 20240410_Radio_Krakow_DG 20240410_Radio_Krakow_DG
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj