Rozpoczął się 28. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Tradycyjnie, oprócz głównego nurtu koncertowego, organizatorzy zaplanowali wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich jest wystawa manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej „Beethoven i filozofowie”. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyła dzisiaj I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
-„Chłopiec, który niebawem zadziwi świat” – tak o dwunastoletnim wówczas Ludwigu van Beethovenie miał powiedzieć Wolfgang Amadeusz Mozart. Słowa wielkiego kompozytora się sprawdziły. Co więcej, Beethoven inspiruje, budzi podziw i zainteresowanie do dziś. Fenomen jego twórczości, a także kryjąca się za nim historia życia muzyka to motyw przewodni tej wyjątkowej wystawy. Jestem przekonana, że zarówno dla melomanów, jak i dla tych, którzy dopiero poznają głębię twórczości wielkich kompozytorów, jest ona cenną podróżą łączącą czasy minione ze współczesnością – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.
Zaprezentowane na wystawie szkice i rękopisy w większości pochodzą ze zbiorów dawnej Pruskiej Biblioteki Państwowej w Berlinie, a przechowywane są w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzisiejsze otwarcie uświetnił recital fortepianowy zespołu Książek Piano Duo. Muzyczna uczta wypełniona była utworami Beethovena i Szymanowskiego.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objął konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie Holger Mahnicke.
Wystawę zobaczyć można od jutra do 28 marca, od poniedziałku do piątku, w godz. 10.00-17.00 oraz w soboty w godz. 10.00-14.00. Wstęp wolny.