Niemal każdego roku w Małopolsce dochodzi do uaktywnienia się osuwisk, co skutkuje uszkodzeniami i zniszczeniami zabudowy mieszkalnej i gospodarczej czy infrastruktury komunikacyjnej. Najwięcej ruchów masowych obserwuje się po długich i intensywnych opadach atmosferycznych, a także w wyniku wiosennych roztopów.
Dziś odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Nadzorującego Realizację Zadań w Zakresie Przeciwdziałania Ruchom Osuwiskowym oraz Usuwania Ich Skutków, któremu przewodniczy wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
– Początek 2024 roku przyniósł uaktywnienie się kolejnych osuwisk. Ruchy ziemi zaobserwowane zostały na terenie gmin Brzesko i Biskupice oraz powiatu tarnowskiego. Zagroziły drogom gminnym i powiatowym. Zabezpieczenie i stabilizacja usuwisk to bardzo złożony proces, który musi być realizowany etapami. W pierwszej kolejności trzeba wykonać dokumentację geologiczno-inżynierską, następnie – opracować projekt budowlany, wreszcie – zrealizować właściwe prace stabilizacyjne – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.
Do zadań Wojewódzkiego Zespołu należy m.in. analizowanie, opiniowanie i rekomendowanie zadań planowanych do realizacji w ramach środków rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi lub przeciwdziałanie tym zdarzeniom. Zespół m.in. opiniuje opracowane dokumentacje geologiczno-inżynierskie oraz projektowo-budowlane. Bada także zasadność odbudowy lub przeniesienia zagrożonej infrastruktury w miejsce eliminujące ponowne zniszczenia lub uszkodzenia. Opinie Wojewódzkiego Zespołu stanowią warunek ubiegania się i wykorzystania środków z rezerwy celowej budżetu państwa przeznaczonej na usuwanie skutków ruchów osuwiskowych ziemi.
W Wojewódzkim Zespole pracują m.in. geolodzy z Państwowego Instytutu Geologicznego w Krakowie, geolog wojewódzki i geolog z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, pracownik Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Krakowie oraz pracownicy, w tym geolodzy z Wydziału Programów Infrastrukturalnych i Rolnictwa Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
W ciągu dwudziestoletniej działalności (lata 2004-2024) Zespół wydał łącznie 1011 opinii.