Ochrona i odnowa zabytków miasta jako skarbu całego narodu to główny cel Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Powstał on 45 lat temu po wpisaniu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tym czasie przyczynił się do bezprecedensowej przemiany wyglądu zabytkowego centrum i przywrócenia blasku niezliczonym obiektom. W uroczystym zebraniu plenarnym z okazji 45-lecia Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, które odbyło się w Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu, udział wziął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Towarzyszył mu I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
- W 1978 roku Kraków został wpisany na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ten ogromny zaszczyt dla miasta stanowi również wyzwanie do ochrony spuścizny historii naszego narodu. Jest to możliwe dzięki licznym działaniom podejmowanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Dziękuję za Państwa pracę, za dotychczasowy wkład w opiekę nad Królewskim Krakowem. To niezwykle istotne, by miasto rozwijało się przy poszanowaniu dziedzictwa historycznego – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Po spotkaniu odbyło się wspólne zwiedzanie – po raz pierwszy w dziejach Wawelu – renesansowych piwnic dawnej rezydencji królewskiej, w których przy udziale Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa powstaje Wawelskie Lapidarium – część podziemnej trasy turystycznej oraz studialny magazyn detalu architektonicznego.
Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jest niezwykle zasłużony dla ratowania zabytków. Pomoc Komitetu koncentruje się na odnowie najcenniejszych obiektów stanowiących własność Skarbu Państwa, miasta Krakowa, kościołów i związków wyznaniowych oraz właścicieli prywatnych. Szczególną opieką i wsparciem finansowym Komitet od początków swego istnienia obejmuje Wawel z Zamkiem Królewskim i archikatedrą, zespół średniowiecznych i nowożytnych rezydencji u stóp Wawelu, pozostałą część Starego Miasta z licznymi kościołami, klasztorami i najstarszymi budynkami Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także dawne miasto Kazimierz z pamiątkami kultury chrześcijańskiej i żydowskiej.
We wrześniu 1978 roku podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO zapadła historyczna decyzja o wpisie centrum Krakowa na prestiżową listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. Historyczna – bo w pierwszym zestawieniu Kraków znalazł się w gronie zaledwie dwunastu takich miejsc na świecie, razem z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce. Gród Kraka był też pierwszym miejscem w Europie, w którym wyróżniono nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski z Zamkiem Królewskim na Wawelu, Starym Miastem, Kazimierzem oraz dawnym przedmieściem Stradom.