Inicjowanie i podejmowanie działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na małopolskich drogach. To główne zadania, które realizuje Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (MWRBRD). W swoim zakresie dba nie tylko o kierowców, ale także o niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Dzisiaj w posiedzeniu MWRBRD udział wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który wręczył Krzyż Zasługi. Obrady prowadził wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, który pełni funkcję przewodniczącego MWRBRD.
Uważajmy na siebie
- Stale prowadzone są akcje uświadamiające społeczeństwo w zakresie przestrzegania zasad ruchu drogowego. To bardzo ważne szczególnie teraz. Przed nami trudny okres na drogach. Zimą widoczność spada, a nawierzchnia jest śliska. Zarówno kierowcy, jak i piesi powinni zachować szczególną ostrożność – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Działać na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego
Podczas obrad I wicewojewoda Ryszard Pagacz, w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, wręczył Brązowy Krzyż Zasługi dla zasłużonego działacza BRD.
- Serdecznie gratuluję wręczonego dzisiaj odznaczenia. To szczególny dzień dla Pana i wyraz docenienia wkładu wniesionego w bezpieczeństwo na drogach. Życzę niesłabnącej energii do realizacji kolejnych wyzwań – przekazuje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Wspólne cele
Podczas obrad Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego omówiony został stan bezpieczeństwa na drogach w Małopolsce. Podsumowano także długofalowy projekt współpracy z Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Oddział w Krakowie oraz Politechniką Krakowską. Omówiono również informacje dotyczące egzaminów kandydatów na instruktorów i wykładowców nauki jazdy. Jednym z tematów były też wstępne projekty preliminarzy wydatków na bezpieczeństwo ruchu drogowego w 2024 r.
Środki na bezpieczeństwo ruchu drogowego w Małopolsce
- W 2022 roku na małopolskich drogach zginęły 102 osoby. Największą grupą użytkowników dróg, która poniosła śmierć, byli kierujący pojazdami, tj. 54. Niestety kolejną grupę stanowili piesi: to 28 osób, które straciły życie. W porównaniu z 2018 rokiem to ponad 54% mniej ofiar wypadków. Chcemy, aby małopolskie drogi były jeszcze bardziej bezpieczne i po to właśnie były m.in. specjalne nabory Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które uruchamiał rząd premiera Mateusza Morawieckiego. W 2021 roku – w ramach takiej specjalnej puli środków rządowych – zostało zawartych 125 umów, które pozwoliły na realizację 172 przejść dla pieszych. Dofinansowanie dla Małopolski wyniosło wówczas blisko 15 mln zł. W ramach ostatniego naboru do Małopolski trafiło 81 mln zł na realizację 128 projektów służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego – dodaje wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Ostateczna lista zadań obejmuje 77 zadań gminnych, 50 powiatowych i jedno wojewódzkie, czyli łącznie 128 projektów służących poprawie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dofinansowane zadania gminne i powiatowe to prawie 39 km dróg, w tym niemal 33 km dróg dla pieszych i 2,6 km dróg dla rowerów, a także 167 elementów infrastruktury, takich jak przejścia dla pieszych, przejazdy dla rowerów i perony przystankowe wraz z dojściami do nich.