Za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL ponad 30 działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 otrzymało Krzyże Wolności i Solidarności. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w naszym Urzędzie.
Z tej okazji do uczestników i organizatorów list skierował I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, wykonujący obowiązki wojewody małopolskiego. W wydarzeniu udział wzięli m.in.: zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma, wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie dr hab. Filip Musiał, dyrektor Biura Wojewody Monika Kolasa oraz doradca Wojewody Małopolskiego Krzysztof Durek, który odczytał list.
– Kilka dni temu, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości mówiłem, że wolność nie może nam być obojętna, że jest ona dla nas zbyt cenną wartością, a jej utrata zbyt wiele nas kosztuje. Nikt nie może o tym zaświadczyć bardziej niż Państwo. Swoją postawą, w mrocznym okresie PRL-u daliście bowiem jasny sygnał, że suwerenność Ojczyzny, skrępowana wówczas cierniem represyjnej władzy, musi na nowo stać się fundamentalną wartością, na której zbudowane zostanie silne, odrodzone państwo – przekazał w liście wicewojewoda Ryszard Pagacz.
– Wyrażam ogromną wdzięczność za Państwa zaangażowanie, bez którego nie byłoby przemian zapoczątkowanych w 1989 roku. Szczególnym znakiem naszego uznania są wręczone dziś Krzyże Wolności i Solidarności. Niech to szczególne odznaczenie będzie dla Państwa źródłem uzasadnionej dumy, a dla nas wszystkich wezwaniem do tego, aby z jeszcze większym zapałem troszczyć się o wolność, która – jak mówił święty Jan Paweł II – nie jest nam dana raz na zawsze, ale zadana. Pozostawajmy wierni temu dziejowemu zobowiązaniu! – dodał wicewojewoda.