- Na początku sierpnia 1923 r. Józef Piłsudski podczas II Ogólnego Zjazdu Legionistów tak wspominał: „Byliśmy wojskiem polskim, bośmy się odróżniali zewnętrznymi cechami od wszystkich wojsk, które nas otaczały, bośmy nosili specjalne polskie odznaki zewnętrzne, bośmy mieli język raportów i rozkazów polski, a obyczaje i zwyczaje nawet bardzo polskie”. Każdego roku 11 listopada w szczególny sposób powracamy myślami do kart historii, które wiodły naszą Ojczyznę do odzyskania niepodległości. Także w najbliższą sobotę chcemy wspólnie, scaleni barwami narodowymi, w polskim języku świętować 105. rocznicę wyswobodzenia naszego narodu z niewoli. Już dziś serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniach, które z tej okazji przygotowaliśmy w Krakowie – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który przekazał podczas dzisiejszego briefingu prasowego szczegóły zbliżających się uroczystości.
Tym, którzy wiedli Polskę ku niepodległości
Uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie oraz przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Symboliczne wiązanki spoczną także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.
O godz. 10.00 rozpocznie się uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył będzie metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
Dumni z biało-czerwonej
- Polskie barwy narodowe to jeden z tych elementów, który utożsamia wysiłki wszystkich pokoleń w odzyskaniu, obronie i utrzymaniu niezawisłości naszej Ojczyzny. Te same, które zdobiły żołnierskie mundury czy ramiona powstańców, dziś powiewają dumnie nad naszymi głowami. Dlatego tuż po zakończeniu mszy świętej będziemy rozdawać na wzgórzu wawelskim polskie flagi. Przygotowaliśmy ich ponad dwa tysiące. Za ich sprawą historyczna siedziba polskich królów stanie się prawdziwie biało-czerwona – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Flagi będzie można odebrać w dwóch punktach. Oba zlokalizowane będą na Wzgórzu Wawelskim, nieopodal Katedry.
Pochód patriotyczny
Następnie z Wawelu wyruszy pochód patriotyczny. Przejdzie on na pl. Ojca Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim złożone zostaną kwiaty.
- Krzyż Katyński to miejsce niezwykle symboliczne. Obchodząc Narodowe Święto Niepodległości, nie sposób nie pochylić głowy przed polskimi elitami bestialsko zamordowanymi na katyńskiej ziemi. Cześć ich pamięci! – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Dalej pochód podążać będzie ul. Grodzką, przez Rynek Główny, ulicą Floriańską, by wreszcie dotrzeć na plac Jana Matejki.
- Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza zawsze wzruszają. Przede wszystkim za sprawą słów Apelu Poległych. Przywoływane w nim postaci dźwigały brzemię troski o Polskę. Stojąc na placu Jana Matejki, przeżywamy lekcję historii. Uświadamiamy sobie także, jak wielka odpowiedzialność za Ojczyznę spoczywa aktualnie na naszych barkach. Pozostajemy wpatrzeni w przyszłość, ale nasze korzenie wyrastają z trosk i starań pokoleń, które nas poprzedzały – przypomina I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Uroczystości uświetnią swoją obecnością kompanie honorowe, w tym między innymi: Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej.
Obecna będzie także orkiestra wojskowa, Bractwo Kurkowe oraz budzące ogromny entuzjazm szczególnie wśród najmłodszych – formacje konne. W tym roku Drogą Królewską podążać będzie blisko 50 koni wraz z jeźdźcami w mundurach. Tradycyjnie towarzyszyć im będą umundurowani „luzacy” – czyli osoby dbające o bezpieczeństwo swoje i zwierząt. Nie zabraknie także grup rekonstrukcyjnych.
Być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, służyć Ojczyźnie
- Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości to święto wszystkich, którzy swoje życie związali z Rzecząpospolitą Polską. Dlatego w tym szczególnym dniu tradycyjnie wręczane są akty nabycia obywatelstwa polskiego. Podczas wydarzenia na placu Matejki, do polskiej rodziny dołączy 9 osób. Pochodzą one m.in. z Ekwadoru, Dominikany, Litwy, Grecji, Ukrainy – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
- Stojąc przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w sposób szczególny zwracamy naszą uwagę na tych, którzy zasłużyli się w swoich działaniach na rzecz Polski. W tym roku kilkanaście osób właśnie w tym szczególnym miejscu i momencie odbierze odznaczenia państwowe. Postanowieniami Prezydenta RP przyznane zostały m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, a także Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - dodaje wicewojewoda.
Dumni z Wojska Polskiego i służb mundurowych
Uroczystościom będzie towarzyszył pokaz pojazdów służb mundurowych na placu Jana Matejki, który potrwa od godziny 11.00 do 15.00.
Zobaczyć będzie można między innymi wystawione przez Wojska Obrony Terytorialnej: pojazd Aero 4x4, armatę przeciwlotniczą ZU-23-2, quad i motor oraz wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności. Dostępny będzie również średni samochód dowodzenia i łączności oraz średni samochód ratownictwa wysokościowego, które zaprezentuje Państwowa Straż Pożarna. Swoje pojazdy pokażą także Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.
Ok. godziny 13.30 rozpocznie się poczęstunek grochówką (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu). Przygotowaliśmy blisko 2 tys. porcji.
Obchody zakończy tradycyjna defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych, która przejdzie ul. Basztową.
- Polski mundur utkany jest z tradycji, wartości i historii narodu, którego dzieje wiodły przez liczne wojny i niewole. Obchodząc Święto Niepodległości, okażmy nasz szacunek i dumę wobec tych, którzy współcześnie bronią naszych granic, strzegą niezawisłości i stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Serdecznie zapraszam do udziału w uroczystościach. Niech cała małopolska rodzina świętuje tego dnia wspólnie – podsumowuje Ryszard Pagacz.