Zapraszamy kierowców na obwodnicę Chełmca
2023-09-18

Kierowcy mogą już korzystać z nowo otwartej obwodnicy Chełmca. Nowa trasa łączy DK28 z północną obwodnicą Nowego Sącza. Budowa drogi trwała półtora roku.

W briefingu dotyczącym inwestycji uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński. Obecni byli: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk, posłowie Anna Paluch i Patryk Wicher, senator Wiktor Durlak oraz szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury Tomasz Tomala.

Oddech ulgi
- Na obwodnicę Chełmca czekali nie tylko mieszkańcy tej miejscowości, ale też mieszkańcy Nowego Sącza. Ten półtorakilometrowy odcinek ma fundamentalne znaczenie dla mieszkańców zachodniej części miasta, dla turystów, dla ruchu tranzytowego, który dzięki tej drodze ominie centrum Chełmca  - powiedział Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Obwodnica Chełmca jest ważna zarówno dla mieszkańców tej miejscowości, jak i Nowego Sącza oraz okolic. Wyprowadzenie ruchu tranzytowego to wyczekiwany oddech ulgi, ale także poprawa bezpieczeństwa oraz usprawnienie ruchu i warunków komunikacyjnych w tym rejonie. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego konsekwentnie i z determinacją dąży do tego, aby stale usprawniać i poprawiać jakość i bezpieczeństwo istniejących dróg, a także rozbudowywać sieć infrastrukturalną wszędzie tam, gdzie wpływa to na realną poprawę życia mieszkańców. Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w sfinalizowanie tej inwestycji i sam proces przygotowawczy. Przypomnijmy: decyzja o zezwoleniu na realizację tej inwestycji drogowej została wydana przez służby Wojewody Małopolskiego latem 2021 roku, a decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Bardzo mocno o sprawną realizację tego etapu zabiegał śp. Wicewojewoda Józef Leśniak, który doskonale znał region sądecki i wiedział, jak ważna jest to inwestycja – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

- Cieszę się, że możemy dziś otworzyć kolejny odcinek nowej drogi w Małopolsce. Drogi, która była wyczekiwana przez mieszkańców Sądecczyzny. Drogi, która przynosi ulgę mieszkańcom Chełmca – powiedział Szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury Tomasz Tomala.

„Zridy” dla małopolskich obwodnic i nie tylko

- Małopolanie, którzy podróżują samochodem, cieszą się coraz większą liczbą obwodnic powstających w naszym województwie. W sierpniu ruszyła budowa w Zabierzowie. Prężnie idą prace przy objeździe Oświęcimia. Obwodnica odciąży centrum od ruchu tranzytowego i poprawi warunki życia mieszkańców, a jednocześnie zapewni powiązanie z trasą ekspresową S1 budowaną w województwie śląskim. Prace w zakresie infrastruktury kolejowej i drogowej są skoncentrowane na bezpieczeństwie. Robimy wszystko, by w Małopolsce żyło się lepiej. W 2022 roku Wojewoda Małopolski wydał 35 decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych dla wszystkich zadań ujętych w rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 w odpowiedzi na złożone wnioski. W 2023 roku to już 20 „zridów”, m.in. dla rozbudowy drogi krajowej nr 94 na odcinku w Olkuszu i dk nr 47 w miejscu dwóch rond na wjeździe do Zakopanego. Przed nami jeszcze dużo pracy w tym zakresie. Wszystko po to, by Małopolska infrastruktura drogowa mogła się rozwijać – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

I mało, i dużo
Obwodnica dziś obwodnica ma dokładnie 1406 m długości. Ten krótki odcinek dla mieszkańców Chełmca i Nowego Sącza ma ogromne znaczenie. Obwodnica łączy rondo siostry Czesławy Lorek z rondem im. ks. prof. Bolesława Kumora, pozwalając na ominięcie przebiegających przez centrum Chełmca ul. Limanowskiej i Marcinkowickiej.

Ruch pojazdów na tym skrzyżowaniu został zmierzony tuż przed pandemią. W styczniu 2020 roku codziennie przejeżdżało tędy ponad 26 tysięcy pojazdów, w tym ponad 3,6 tysiąca samochodów ciężarowych i dostawczych.

Nowa trasa domyka od zachodu północną obwodnica Nowego Sącza i wyprowadza z centrum ruch tranzytowy, zwiększając bezpieczeństwo mieszkańców.
 
Nowa droga jest z kilku względów nietypowa. Przebiega niemal w całości na nasypach, a pod nią przechodzą wszystkie drogi lokalne. Na trasie nie ma żadnego skrzyżowania. Ma też walor widokowy: jadący nią kierowcy widzą z lepszej perspektywy okolicę i pasma Beskidów. 

Kilka liczb 
Koszt budowy obwodnicy to niespełna 50 milionów zł. Wykonawcą odcinka jest konsorcjum Swietelsky AG i Swietelsky Rail Polska. Nadzór nad realizacją inwestycji pełni firma Arcus. Szczegółowe informacje na temat budowy i zdjęcia z poszczególnych etapów jej realizacji są dostępne na stronie kontraktu: https://dk28obwodnicachelmca.pl/
 
Poza samą trasą obwodnicy zbudowano także ponad 370 metrów dodatkowych jezdni. W czasie budowy zużyto 700 ton stali i prawie 6 tysięcy ton masy bitumicznej do budowy jezdni. Nasypy powstały dzięki nawiezieniu ok. 70 tysięcy metrów sześciennych ziemi. Mniej wykorzystano np. do budowy krakowskiego kopca Kościuszki. 
 
W ramach inwestycji powstały cztery obiekty: dwa mosty nad rzeką Biczyczanką i dwa wiadukty (nad ul. Leśną i ul. Węgrzynek). Uśredniając, jeden obiekt budowano więc co ok. 350 m. Tak duża liczba mostów i wiaduktów na tak krótkim odcinku w zdecydowanym stopniu wpłynęła na czas budowy drogi i jej koszt. To na budowę mostów i wiaduktów wykonawca poświęcił najwięcej czasu. Najdłuższy obiekt na tym odcinku ma 28 m długości.

RPBDK 
Obwodnica Chełmca powstała w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Szczegółowe informacje nt. programu dostępne są na stronie. 

Kalendarium 
20 czerwca 2016 - podpisanie umowy na przygotowanie Koncepcji Programowej obwodnicy 
6 października 2017 - złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 
15 kwietnia 2019 – wydanie przez Wójta Gminy Chełmiec decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 
26 września 2019 -podpisanie umowy na przygotowanie dokumentacji projektowej drogi 
30 listopada 2020 - złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej 
28 lipca 2021 - wydanie przez Wojewodę Małopolskiego zezwolenia na realizację inwestycji drogowej 
21 grudnia 2021 - podpisanie umowy na roboty budowlane 
14 stycznia 2022 - przekazanie placu budowy wykonawcy 
14 lutego 2022 - rozpoczęcie robót budowlanych 
18 września 2023 - otwarcie obwodnicy dla kierowców

Źródło informacji: GDDKiA – Oddział Kraków


20230918_obwodnica 20230918_obwodnica 20230918_obwodnica 20230918_obwodnica 20230918_obwodnica
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj