„Zawsze jest pora i widzieć, i mówić prawdę”. Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”
2023-09-07

„Nad Niemnem” pierwszy raz zostało wydane w 1888 roku. Przez ówczesnych krytyków powieść zebrała bardzo dobre recenzje, a potwierdzeniem tego faktu była nominacja autorki, Elizy Orzeszkowej do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W sobotę odbędzie się 12. edycja Narodowego Czytania, podczas którego wybrzmi właśnie „Nad Niemnem”. Organizatorem jednego z wydarzeń jest wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

– Już w najbliższą sobotę, w samo południe, na placu Wielkiej Armii Napoleona pod Wawelem odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W tym roku uczestnicy będą mieli okazję do poznania na nowo fragmentów znanej powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Pozytywistyczne dzieło napisane barwnym językiem niesie swoje ważne patriotyczne przesłanie o umiłowaniu Ojczyzny. Serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan, a także tych, którzy w tym czasie odwiedzają nasz piękny region, aby wzięli udział w tym wydarzeniu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do Narodowego Czytania zaprosiliśmy w tym roku uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Krakowie. W strojach z epoki odczytają oni fragment powieści Elizy Orzeszkowej oraz zaprezentują utwór „Ty pójdziesz górą, a ja doliną”. Na gości czekał będzie słodki poczęstunek. Przygotowaliśmy również bezpłatne egzemplarze powieści „Nad Niemnem”.

***

„Nad Niemnem”

To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

– Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do wspólnej lektury.

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie to coroczna akcja zainicjowana przez prezydenta RP. Polega na publicznym odczytywaniu wybranych lektur, które odgrywają ważną rolę w polskiej kulturze. Do akcji przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku, kiedy wspólnie czytano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/narodowe-czytanie 

plakat Narodowe Czytanie 2023 A3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj