Od 12 sierpnia w całej Polsce trwają pikniki wojskowe związanie z obchodami Święta Wojska Polskiego. Dziś jedno z czterech takich małopolskich wydarzeń zawitało do Grybowa na Nowosądecczyźnie, a wziął w nim udział II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.Obecni byli również: sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz, posłanki Barbara Bartuś, Elżbieta Zielińska, senator Wiktor Durlak. Przygotowano nie tylko pokazy sprzętu wojskowego, ale także wiele innych atrakcji.
- Dziś, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, wojsko ma szczególne znaczenie. Dlatego tak ważny jest jego stały rozwój i unowocześnianie. Cieszę się, że Małopolanie, przyszli dziś na piknik w Grybowie - nie tylko dowiedzieć się, jak wygląda dzień z życia żołnierza, ale także, aby docenić ich służbę – mówi wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
Podczas pikniku odbył się również pokaz ewakuacji rannego z pola walki oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klas mundurowych zaprezentowali natomiast pokaz sztuk walki. Na najmłodszych czekał tor przeszkód i malowanie twarzy.
Na pikniku nie mogło zabraknąć kuchni polowej z tradycyjną grochówką wojskową. O muzyczną oprawę zadbały orkiestry wojskowe.
- Nasi żołnierze zaprezentowali również swoje indywidualne wyposażenie, a zgromadzeni dowiedzieli się, jak zostać żołnierzem RP. Była to doskonała okazja dla tych, którzy rozważają taką właśnie ścieżkę rozwoju zawodowego – mówi II wicewojewoda Mateusz Małodziński.
Wielka defilada Wojska Polskiego
Po 3 latach powróci największa defilada Wojska Polskiego. 15 sierpnia o godz. 14:00 ruszy ona na warszawskiej Wisłostradzie.
Podczas defilady żołnierze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt, polskiej, koreańskiej i amerykańskiej produkcji, który zakupiono w ostatnich latach:
• K2 Czarna Pantera – koreański czołg nowej generacji,
• KRAB samobieżna 155 mm armatohaubice produkowane w Polsce,
• Bayraktar TB2 – nowoczesny dron, sprawdzony w boju,
• RAK – moździerz samobieżny kalibru 120 mm,
• K9 Thunder – precyzyjna i skuteczna koreańska haubica samobieżna na podwoziu gąsienicowym,
• ROSOMAK –kołowy transporter opancerzony krajowej produkcji,
• M1A1 Abrams –zmodyfikowany na potrzeby Wojska Polskiego, najbezpieczniejszy dla załogi czołg świata,
• HIMARS – najnowocześniejsza wyrzutnia rakietowa,
• ŻMIJA –lekkie pojazdy wykorzystywane przez żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych,
• System PATRIOT – skuteczny zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu,
• BWP Borsuk – najnowszy polski bojowy wóz piechoty,
• BAOBAB-K – nowoczesny i zautomatyzowany polski pojazd minowania narzutowego.
Podczas defilady będzie można podziwiać ponad 2 tysiące żołnierzy i aż 200 jednostek sprzętu wojskowego. Nie zabraknie także pokazu kunsztu polskich pilotów, którzy na polskim niebie zaprezentują aż 92 statki powietrzne, m.in. FA 50, F-16 i bezzałogowce.
Więcej: https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/zobacz-wielka-defilade-silna-bialo-czerwona-w-swieto-wojska-polskiego
https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/silna-bialo-czerwona--zolnierze-zapraszaja-na-swieto-wojska-polskiego-w-calej-polsce
15 sierpnia w Krakowie
15 sierpnia także w Krakowie odbędą się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Do udziału w nich wspólnie zapraszają: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dowódca Garnizonu Kraków płk Michał Strzelecki oraz dowódca Garnizonu Kraków-Balice płk pil. Sławomir Byliniak.
- Chwała polskiego oręża budziła i budzi podziw. Szczególne miejsce w tej historii zajmuje Bitwa Warszawska. Heroizm, poświęcenie i odwaga jej uczestników są inspiracją także dla współczesnych. W 103. rocznicę Cudu nad Wisłą bądźmy razem, by oddać część i chwałę bohaterom tamtych wydarzeń. Okażmy także wdzięczność żołnierzom Wojska Polskiego, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Warto być dumnym z polskiego munduru. Warto być dumnym z Silnej Biało-Czerwonej. Zapraszam do udziału zarówno w piknikach wojskowych w Małopolsce, jak i w krakowskich uroczystościach - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.00 mszą świętą w katedrze na Wawelu. Ich dalsza część będzie odbędzie się na placu Jana Matejki, gdzie uroczyście podniesiona zostanie na maszt flaga państwowa. Usłyszymy także Apel Pamięci, po którym oddana zostanie salwa honorowa.
W wydarzeniu uczestniczyć będą pododdziały jednostek wojskowych Garnizonu Kraków i Garnizonu Kraków-Balice.
fot: Mateusz Książkiewicz