Stojąc na czele Błękitnej Armii rozbił w 1919 r. siły ukraińskie okupujące Małopolskę Wschodnią. Przyłączył Pomorze Gdańskie do Polski i symbolicznie zaślubił ją z Bałtykiem. W 1920 r. dowodził Armią Ochotniczą broniącą Warszawy przed nawałnicą bolszewicką.
Dziś przypada 150. rocznica urodzin naczelnego wodza wojsk polskich – gen. Józefa Hallera. W uroczystościach rocznicowych w rodzinnych Jurczycach uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej przed Ołtarzem Papieskim w Jurczycach. Wzięli w niej udział m.in. kombatanci, żołnierze Wojska Polskiego, harcerze, ułani oraz przedstawiciele władz. Po zakończeniu eucharystii jej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik gen. Józefa Hallera, gdzie złożone zostały kwiaty. W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wieniec złożył wicewojewoda Ryszard Pagacz. Później, przy Domu Ludowym w Jurczycach, na uczestników czekał okolicznościowy piknik z występami artystycznymi
– 150 lat temu, tu w Jurczycach, urodził się Józef Haller. Należy on do pokolenia wybitnych Polaków, którzy mieli swój niemały udział w odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Doskonale dowodził swoimi oddziałami, dając jednocześnie przykład ofiarności i poświęcenia. „Błękitny Generał” był wielkim patriotą. Powiedział kiedyś: „Być mężnym, a żołnierzem polskim to jedno. Waleczność naszego żołnierza jest odwiecznie polska”. Warto przypominać postaci wybitnych Polaków, aby pamięć o nich była wiecznie żywa w społeczeństwie – mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
W ramach obchodów rocznicowych dzień wcześniej rondu w Rzozowie zostało nadanie imię „Rodu Hallerów”. W Domu Ludowym w Jurczycach odbyła się natomiast sesja popularno-naukowa poświęcona generałowi Józefowi Hallerowi. Dodatkowo tydzień wcześniej w Skawinie zorganizowano „Koncert dla Hallera – cześć i chwała bohaterom”, który wykonała Orkiestra Sygnał z Radziszowa i inni wokaliści.
Więcej o życiu gen. Józefa Hallera: https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/143624,General-Jozef-Haller-18731960.html