To był bój o wolną Polskę. Krakowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
2023-07-26

- Młodzi ludzie, tacy sami jak ci, którzy dziś chodzą po ulicach Krakowa czy Warszawy, poszli walczyć o wolną Polskę. Dokonali wielkiego wyboru. Powstanie Warszawskie dało jasny sygnał światu: Polska jest i będzie walczyła o swoją niepodległość, a Polacy oddadzą za nią ostatnią kroplę krwi. Jak co roku, w rocznicę Powstania Warszawskiego spotkajmy się, aby oddać hołd tym, którzy zapłacili najwyższą cenę za te 63 dni heroizmu. Pokażmy dumę z naszej historii! Serdecznie zapraszam na krakowskie obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Uroczystości w Krakowie
Program uroczystości 1 sierpnia 2023 r.:
•    17.00 – minuta ciszy w godzinę „W”, Rynek Główny przed bazyliką Mariacką,
•    17.02 – msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych za wolność, bazylika Mariacka
•    po mszy przemarsz ul. Floriańską na pl. Matejki,
•    18.30 – uroczystości z udziałem Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki.

Organizatorami uroczystości są: wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie dr hab. Filip Musiał i prezes Zarządu Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Grzegorz Surdy.

Zawyją syreny
W ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 79. rocznicy Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający jedną minutę.


Głos historyków

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00 – godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od Stalina) w roli gospodarza, jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej.


Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.


O ile pod względem militarnym powstanie zakończyło się klęską, o tyle pod względem politycznym miało ogromne znaczenie. Polacy zademonstrowali dążenie do odzyskania niepodległości. Powstanie warszawskie to był w istocie heroiczny bój o wolną Polskę, który na przyszłe dziesięciolecia stał się inspiracją dla żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego oraz opozycjonistów w PRL.

Źródło informacji historycznych: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/188673,Uroczystosci-w-79-rocznice-wybuchu-powstania-warszawskiego-Krakow-1-sierpnia-202.html?fbclid=IwAR1JRXQXlqAVpUB3mOrrX3sUtOnBayg_tkW4nB9HG--yCJLF8HnSUb6OvVc


Plakat 79. rocznica PW
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj