Spadkobiercy podhalańskiego gawędziarza i pieśniarza Jana Krzeptowskiego „Sabały” ponownie zjechali do Bukowiny Tatrzańskiej. Już po raz 57. odbywa się tu Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. W inauguracji Sabałowych Bajań uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Umiłowanie do ziemi przodków i poszanowanie tradycji oraz kultury rodzimej to także troska o jej folklor. A ten szczególnie w Małopolsce ma wiele obliczy. Kultura ludowa ma swój ponadczasowy wymiar. Niesie ze sobą wartości, uczy wrażliwości i pomaga dostrzegać to, co w codziennym pośpiechu może umykać naszej uwadze. Sabałowe Bajania to prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników folkloru – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Przez najbliższe pięć dni gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski zaprezentują swoje umiejętności. Ich talent oceniać będzie jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru. Pod uwagę będą brane także: czystość gwary, dbałość o strój i interpretacja wykonawcy.
Oficjalnych zwycięzców poznamy w niedzielę.
Festiwalowi towarzyszą: Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, Kiermasz Sztuki Ludowej, Bajaniowe Śpasy (czyli zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych), a także wycieczka terenowa „Śladami zbójników ku Niebieskiej Dolinie”.