Grupy Bojowe Unii Europejskiej powstały z myślą o misjach humanitarnych, prewencyjnych oraz stabilizacyjnych, w tym utrzymaniu pokoju. W przypadku podjęcia decyzji o interwencji Grupa musi osiągnąć gotowość do działania w ciągu maksymalnie dziesięciu dni. W razie potrzeby żołnierze mogą zostać przerzuceni w rejon kryzysu na odległość nawet sześciu tysięcy kilometrów od Brukseli. Grupa Bojowa powinna być zdolna do samodzielnego działania przez 30 dni, z możliwością przedłużenia tego terminu do 120 dni.
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku gotowość do kierowania operacjami militarnymi Unii Europejskiej utrzymywała jednostka OHQ BG V4 2023/I, utworzona na bazie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie i dowodzona przez gen. dyw. Stanisława Czosnka.
W uroczystym zakończeniu dyżuru Grupy Bojowej Unii Europejskiej 2023-1 wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który otrzymał pamiątkowy ryngraf.
- Kluczem do bezpieczeństwa państwa jest silna armia. Dziś, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, jest to szczególnie ważne. Dziękuję za te pół roku stania na staży bezpieczeństwa Polski i Europy. Pokazaliśmy profesjonalizm i potencjał polskiej armii, a zarazem udowodniliśmy, że rzetelne wywiązujemy się ze wspólnotowych zobowiązań i jesteśmy przywiązani do wartości sojuszniczych - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Obsada Dowództwa Operacji Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej (OHQ BG V4 2023/I) została stworzona na bazie COLąd – DKL, Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Międzynarodowa struktura uzupełniana jest przez Węgry, Czechy i Słowację oraz Litwę i Chorwację. Trzon Grupy Bojowej UE stanowiła 6 Brygada Powietrznodesantowa. Polska była państwem ramowym, a obsadę operacyjną uzupełniali żołnierze z państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Litwy, Łotwy oraz Chorwacji.
Więcej: https://colad-dkl.wp.mil.pl/