Dobroczynny mikroklimat solnych komór, przejażdżka górniczą kolejką czy też przeprawa łodziami przez zalaną solanką komorę – to tylko część z licznych atrakcji, jakie czekają na odwiedzających Kopalnię Soli w Bochni. Ważnym elementem komunikacyjnym podziemnej trasy turystycznej jest poddawany w ostatnim czasie pracom modernizacyjnym szybik Ważyn. Od dzisiaj ponownie służy turystom w pełnej dostępności.
W uroczystym otwarciu szybiku uczestniczyli: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Włodzimierz Bernacki, poseł Józefa Szczurek-Żelazko, I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz oraz wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron. Specjalne słowo do zgromadzonych skierował wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Serdecznie gratuluję odniesionego sukcesu Zarządowi Kopalni na czele z Panem Prezesem oraz wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego wyjątkowego projektu. Życzę, aby otwarty dziś Szybik Ważyn, umożliwiający zjazd do Komory Ważyn – największej i najpiękniejszej spośród wszystkich komór wydrążonych w bocheńskiej kopalni soli, dostarczał niezapomnianych przeżyć wszystkim zwiedzającym i korzystającym z jej dobroczynnego mikroklimatu - napisał wojewoda w liście odczytanym przez I wicewojewodę małopolskiego Ryszarda Pagacza.
„Modernizacja szybiku Ważyn” – to zadanie inwestycyjne, które Kopalnia zrealizowała dzięki środkom pochodzącym z budżetu państwa (Ministerstwo Aktywów Państwowych). Całość inwestycji to koszt blisko 10,5 mln zł. Prace rozpoczęły się pod koniec 2021 r.
Mieszczący się obecnie na głębokości 42 m szybik Ważyn – swoją nazwę zawdzięcza Andrzejowi Ważyńskiemu. Od nazwiska tego zarządzającego Kopalnią w latach 1685-1689 wzięła nazwę także komora Ważyn.
Początkowo szybik służył wydobywaniu tzw. wody krowianej – czyli solanki nienasyconej, która towarzyszy niższym wyrobiskom kopalni. Dziś jego rola jest jeszcze bardziej znacząca. W Kopalni Soli w Bochni nazywany jest aortą komunikacyjną. Szybik łączy bowiem poziom I August od poprzecznika Ważyn z komorą Ważyn.
Prace modernizacyjne podyktowane były postępującym zaciskaniem się skał. Jest to proces naturalny górotworów, niegwałtowny i w pełni kontrolowany przez odpowiednie działy Kopalni. Przyszedł jednak moment, w którym liczne odkształcenia i zaciśnięcia wymagały podjęcia szerokich prac górniczych. Na czas ich realizacji szybik musiał zostać zamknięty z uwagi na zakres działań. Spowodowało to między innymi utrudnienia w dostępie do komory Ważyn dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Dostać się do niej można było wyłącznie pieszo, pokonując ponad 300 schodów.
- Zakończone prace modernizacyjne przywróciły pełen przepływ na trasie turystycznej w Kopalni Soli w Bochni. Dzięki temu, że szybik Ważyn znów pełni swoją wyjątkową funkcję – cała arteria podziemnych korytarzy, tętni znów życiem. Małopolska jest piękna. Ma swój wyjątkowy urok także pod ziemią. To niezwykle ważne, by troszczyć się o jej dziedzictwo i podtrzymywać jego dar dla kolejnych pokoleń – podsumowuje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Źródło: https://kopalnia-bochnia.pl/