– Już po raz kolejny Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zachęca młodych ludzi do poszerzenia wiedzy o bezpieczeństwie na terenie gospodarstwa rolnego. Wszystko za sprawą konkursów, które nie tylko dają możliwość wykazania się talentem, ale także przypominają o tym, co może stanowić zagrożenie, czego należy się wystrzegać – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W czwartkowe przedpołudnie w Instytucie Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego w podkrakowskich Balicach miała miejsce Gala Finałowa dwóch konkursów organizowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W uroczystości, podczas której uhonorowani zostali laureaci etapu wojewódzkiego, wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Bogactwo polskiej wsi to także bogactwo rodzin, które często z pokolenia na pokolenie przekazują sobie umiłowanie do ziemi i hodowli. Kształtowanie właściwych postaw dzieci, przypominanie im o możliwych zagrożeniach, jest inwestycją w przyszłe pokolenia rolników. Poprzez konkursy, zabawę i możliwość wykazania się talentem i umiejętnościami, przekazywana jest bezcenna wiedza. Jestem przekonany, że dobre wrażenia i emocje wyniesione z rywalizacji, będą przez wiele lat miłym wspomnieniem wszystkich jego uczestników – dodaje wojewoda.
„Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”
Właśnie pod takich hasłem odbywała się tegoroczna rywalizacja w dwóch konkursach: IV Ogólnopolskim Konkursie na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym oraz XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci.
- W zadaniu dotyczącym ułożenia rymowanki mogły uczestniczyć dzieci urodzone w latach 2008-2012, których przynajmniej jeden z rodziców lub opiekunów prawnych w okresie przyjmowania zgłoszeń podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników. Zadanie konkursowe polegało na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy) popularyzującej sposoby ograniczania ryzyka oddziaływania substancji szkodliwych na istoty żywe i skażenia środowiska naturalnego w gospodarstwach rolnych Łącznie do konkursu w całej Polsce przystąpiło 2 072 dzieci, tj. o 551 (36,2%) więcej niż w ubiegłym roku. W Małopolsce powstało 440 rymowanek spełniających wymogi konkursowe – mówi dyrektor KRUS Justyna Kosecka-Cygan.
Zgodnie z Regulaminem, zgłoszone rymowanki zostały ocenione przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe, a następnie, na etapie centralnym – przez powołaną przez Prezesa KRUS Centralną Komisję Konkursową, która wybrała spośród 48 zakwalifikowanych prac - 20 zwycięskich. Wśród nich znalazło się 3 laureatów z naszego województwa.
W konkursie plastycznym udział mogli wziąć uczniowie szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: I grupa – klasy 0-III, II grupa – klasy IV-VIII. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej, obrazującej upowszechniane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego sposobów zapobiegania skutkom niewłaściwego stosowania w gospodarstwie rolnym niebezpiecznych substancji, m.in. środków ochrony roślin, nawozów, paliw.
W tym roku prace plastyczne przesłało 38 146 uczniów z 3 184 szkół podstawowych z terenów wiejskich z całej Polski. W tym 8 641 prac przygotowanych zostało przez małopolskich uczniów. Reprezentowali oni 555 szkół, w których na co dzień uczą się i rozwijają swoje talenty.
Zgodnie z regulaminem Centralna Komisja Konkursowa dokonała wyboru 50 najlepszych prac spośród 96 zakwalifikowanych do etapu centralnego przez Wojewódzkie Komisje Konkursowe.
W pierwszej grupie wiekowej na podium znalazło się dwoje uczniów z Małopolski. Zajęli oni pierwsze i drugie miejsce. Ponadto jedna osoba otrzymała wyróżnienie w ramach prac przygotowanych przez dzieci z grupy wiekowej drugiej.
- Kreatywność i pomysłowość tegorocznych uczestników, zarówno wyzwania plastycznego, jak i wymagającego ułożenia rymowanki, była ogromna. W pracach widać było, że odpowiadanie na niełatwe zadanie konkursowe sprawiło wiele radości wszystkim dzieciom. Najlepiej świadczy o tym fakt, że Oddział Regionalny KRUS w Krakowie może poszczycić się największą w skali kraju ilością zgłoszonych prac konkursowych. Jestem przekonany, że oba konkursy z każdym rokiem cieszyć się będą coraz większym zainteresowaniem – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.