Ocalić od zapomnienia – taka idea przyświecała inicjatorom szkółek ginących zawodów. Dziś w powiecie nowosądeckim działa 78 takich miejsc, w których uczy się ponad 700 osób. Aby zainteresować i zachęcić jeszcze więcej osób, zorganizowany został Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów połączony z konkursem „Bitwa regionów”. W wydarzeniu wziął udział I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który odczytał list wojewody Łukasza Kmity. Obecni byli także: wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, posłowie Andrzej Gut-Mostowy i Arkadiusz Mularczyk oraz senator Wiktor Durlak.
Marcinkowice zamieniły się dziś w centrum lokalnego folkloru. Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiły swój dorobek kulinarny i kulturalny, a prezentowane przez nie potrawy walczyły o zwycięstwo w „Bitwie regionów”. Wszyscy chętni mieli okazję degustować oraz zakupić przygotowane dania.
Na scenie wystąpiły także regionalne zespoły z Sądecczyzny. Swój repertuar zaprezentowały Szkółki Muzykowania z miejscowości: Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Łęki, Tęgoborze, Piątkowa, Niskowa, Mszalnica, Ptaszkowa, Podegrodzie. Gościnnie wystąpiły też zespoły Beskidy oraz Lachy.
– Nasze życie to wyjątkowa historia zabarwiona dziedzictwem, z którego wyrastamy i z którym się identyfikujemy. Trudno byłoby nam się odciąć od korzeni i od przekazywanych z pokolenia na pokolenie wartości, które nas ukształtowały. Nie sposób nie dostrzegać, jak wielkie znaczenie dla naszej tożsamości mają chociażby tradycje typowe dla miejsc, z których pochodzimy, w których się wychowaliśmy, w których wreszcie mieszkamy. Chcemy o tym dziś przypomnieć tutaj, w Marcinkowicach, gdzie gromadzi nas Sądecki Festiwal Szkółek Ginących Zawodów. Naszym udziałem jest niezwykłe wydarzenie, które pozwala odkrywać bogactwo kulturowe pięknej Sądecczyzny. Szczególnym walorem jest możliwość poznania uroku ginących zawodów – muzykowania ludowego, rzeźby, rysunku na szkle, haftu, czy też bibułkarstwa. Życzę, aby czas spędzony na wspólnym świętowaniu obfitował w miłe doświadczenia, a także przynosił szereg cennych inspiracji, których źródłem jest sądecki folklor – napisał w liście wojewoda Łukasz Kmita.
Wydarzeniem towarzyszącym była gala jubileuszowej, piętnastej edycji Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego. W 2021 r. najlepiej poradziły sobie Nowy Sącz, Limanowa i Jodłownik.
Głównymi organizatorami wydarzenia byli minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus oraz starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski.