Pod koniec marca 1963 r. swoją działalność zakończyło lotnisko wojskowe Rakowice-Czyżyny. Na jego terenie zostało zorganizowane Muzeum Lotnictwa. Tak zaczęła się historia miejsca, które już od sześciu dekad gromadzi i promuje polskie dziedzictwo lotnicze.
– Jeśli polskie samoloty, szybowce i śmigłowce mają duszę, to najlepszym miejscem do odkrywania jej wnętrza jest bez wątpienia Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Mamy to wyjątkowe szczęście, że z tej niepowtarzalnej okazji możemy korzystać już od sześciu dekad. Dziś, w dniu imponującego Jubileuszu 60-lecia działalności Muzeum, chcę w pierwszej kolejności pogratulować, a przede wszystkim podziękować tym, którzy w minionych latach oddawali całe swoje serce, a także tym, którzy obecnie wnoszą całą swoją energię w rozwój tej prestiżowej instytucji – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Obchody jubileuszowe zostały rozłożone na kilka dni. Podczas dzisiejszej Gali 60-lecia Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe. Za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyznał pracownikom Muzeum Medale za Długoletnią Służbę – 5 Złotych i 3 Srebrne.
Dzisiejszemu wydarzeniu towarzyszyły również prezentacja monografii Krzysztofa Mroczkowskiego oraz koncert Stanisława Soyki.
– Raz jeszcze gratuluję wspaniałego Jubileuszu! Zapewniam, że z wielkim uznaniem spoglądam na silną pozycję Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Doceniam prowadzone prace renowacyjne, ciągłą troskę o coraz szersze udostępnianie zabytków techniki lotniczej, a także działalność edukacyjną i naukową. Niech kolejne lata przynoszą dalszy rozwój Muzeum i przyczyniają się do ciągłego upowszechniania polskiego dziedzictwa lotniczego! – dodaje wojewoda Kmita.
Na wszystkich fanów lotnictwa w niedzielę czeka natomiast jubileuszowy piknik. W programie znalazły się polowa msza święta, występ Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a także premierowa prezentacja monografii pn.„Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. 60 lat tradycji”. Dodatkowo przez cały dzień będzie można oglądać m.in. przeloty samolotów, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, ekspozycje sprzętu wojskowego, wystawy modelarskie czy postrzelać w strzelnicy kontenerowej.