Jego absolwenci występują na największych scenach operowych w Polsce i na całym świecie. Uczy tańca klasycznego, współczesnego, historycznego czy ludowego. Studio Baletowe Opery Krakowskiej, bo o nim mowa, obchodzi swoje 60-lecie. Z okazji jubileuszu wojewoda małopolski Łukasz Kmita wręczył osobom zasłużonym w działalności publicznej i artystycznej odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz cztery odznaki honorowe Zasłużony dla Kultury Polskiej.
- Proszę przyjąć moje serdeczne gratulacje z okazji 60-lecia działalności Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Słowa najwyższego uznania kieruję na ręce Pani Kierownik, Artystów i Pracowników, którzy z pasją i zaangażowaniem tworzą i przez minione lata tworzyli to wspaniałe dzieło. Mam świadomość, że ogromne talenty, które możemy dziś podziwiać, są owocem trudu codziennej pracy Artystów, a także troskliwej opieki ich Instruktorów i Wychowawców. Jest powodem do dumy, że w perspektywie 60 lat działalności Studia tak wielu jego Wychowanków zasiliło zawodowe zespoły baletowe i estradowe. Niech ten imponujący jubileusz umacnia poczucie ogromnego wkładu, jaki wnosicie Państwo w upowszechnianie kultury tanecznej, a kolejne lata obfitują w równie widowiskowe pokazy, które przysporzą nam wszystkim niezapomnianych przeżyć – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Swoją działalność Studio Baletowe Opery Krakowskiej rozpoczęło we wrześniu 1963 roku. Celem, jaki wyznaczył sobie Kazimierz Kord – jego założyciel, było dążenie do jak najszerszego upowszechniania kultury tanecznej oraz zasilenia Baletu Opery Krakowskiej młodą kadrą wykwalifikowanych tancerzy.
Najmłodsi uczniowie, jak i absolwenci Studia Baletowego każdego roku mają okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas otwartych dla publiczności Pokazów Pracy Studia Baletowego.
Więcej: https://opera.krakow.pl/studio-baletowe