Podkreślenie roli i znaczenia rodzicielstwa zastępczego, a także uhonorowanie zasłużonych osób, które podjęły się misji prowadzenia rodziny zastępczej czy rodzinnego domu dziecka. To właśnie cel Małopolskiego Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej. Rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka wypełniają niezwykle ważną rolę, otwierając serce i oferując wsparcie dzieciom wychowującym się poza rodziną naturalną.
W Kongresie udział wzięli przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poseł Urszula Rusecka, członek Rady Ministrów Agnieszka Ścigaj oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który odczytał list skierowany do uczestników przez premiera Mateusza Morawieckiego. Obecni byli także marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Organizatorem wydarzenia jest zarząd województwa małopolskiego.
- Naszym wspólnym pragnieniem jest, aby wszyscy polscy obywatele czuli, że mają równe prawa i dostęp do pomocy, edukacji, kultury oraz rozwoju we wszystkich aspektach życia. Szczególnie młodzi ludzie, których rodziny przeżywają trudności, są przedmiotem naszej troski i zainteresowania. Chcemy otoczyć ich najlepszą opieką, otworzyć przed nimi możliwości, jakie mają ich rówieśnicy, a jednocześnie przekazać emocjonalne wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Najważniejsze, aby mogli wzrastać i osiągać pełną samodzielność połączoną z należnym im poczuciem własnej wartości i godności. To pełnoprawni i bardzo ważni członkowie naszej wspólnoty - przekazał premier Mateusz Morawiecki.
Podczas uroczystej gali Kongresu Rodzinnej Pieczy Zastępczej uhonorowano zasłużone rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka Nagrodą Polonia Minor. Nagroda ta stanowi wyróżnienie Samorządu Województwa Małopolskiego, które jest przyznawane za wyjątkową działalność na rzecz Małopolski. Nagrodzeni zostali również laureaci konkursu „Moja Rodzina – aktywnie i na sportowo w Małopolsce”.
- Serdecznie dziękuję organizatorom Kongresu i wszystkim biorącym w nim udział. Rodzinom zastępczym i opiekunom rodzinnych domów dziecka pragnę przekazać wyrazy najwyższego uznania i serdeczne podziękowania. Niech dobro, które Państwo przekazują podopiecznym, oddziałuje na najbliższych i kształtuje nasze społeczne postawy – odczytał w dalszej części listu premiera wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Chcemy, po raz kolejny, docenić i podkreślić istotną rolę, jaką w społeczeństwie odgrywają rodziny zastępcze, w szczególności poprzez uhonorowanie przez Samorząd Województwa Małopolskiego Nagrodą „Polonia Minor" rodzin zastępczych oraz osób prowadzących rodzinne domy dziecka. Samorząd Województwa Małopolskiego pragnie promować rodzicielstwo zastępcze i zwracać uwagę na potrzebę ciągłego zwiększania liczby rodzin, które podejmują się tej niezwykle ważnej roli – podkreślają marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski oraz wicemarszałek Łukasz Smółka.
- Organizowany w Małopolsce Kongres Rodzinnej Pieczy Zastępczej to przestrzeń do dyskusji z udziałem samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych oraz – przede wszystkim – rodzin zastępczych. Doceniam trud wkładany w Małopolskie Obchody Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Jak w ubiegłym roku mówił Premier Mateusz Morawiecki w Wieliczce, na gali Gali Rodzicielstwa Zastępczego, rodziny zastępcze są „takimi superbohaterami, którzy walczą nie tyle z komiksowymi czarnymi charakterami, ale walczą z emocjami, nieufnością, traumami i lękami – i przezwyciężają te lęki”. Chylę czoła przed każdym, kto podejmuje się tego zadania i wspiera ten szczególny proces – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.