Niesienie pomocy, ratowanie zdrowia i życia, często nawet z narażeniem własnego. Tak właśnie działają małopolscy strażacy. Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Szczucinie były okazją do podziękowań za tę ciężką służbę, a także pomoc, którą w Polsce otrzymali od nich obywatele Ukrainy.
W wydarzeniu udział wzięli: posłowie Wiesław Krajewski i Piotr Sak oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecny był także wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.
- Miarą człowieczeństwa jest głęboka wrażliwość na potrzeby tych, którzy są wokół nas. To szczególne zobowiązanie staje się szczególnie aktualne teraz, w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą. Właśnie w tym momencie tak bardzo potrzeba naszej solidarności i braterstwa. Swoją postawą pokazaliście Państwo, że te słowa są Wam szczególnie bliskie. Dziękuję za każdy, nawet najmniejszy gest wsparcia i wyrażam szczere uznanie za przyjęcie uchodźców wojennych z Ukrainy. Zapewnione przez Was tymczasowe schronienie przyniosło poczucie bezpieczeństwa, a okazana dobroć pozwoliła odczuć ulgę i nadzieję na lepsze jutro - mówi wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Uroczystości rozpoczęły się od zbiórki pododdziałów na placu targowym, a następnie odbyła się polowa msza święta. Zebrani strażacy złożyli meldunek, po czym nastąpił przegląd pododdziałów. Potem została podniesiona flaga na maszt i przedstawiona historia OSP Szczucin. Następnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i nominacji.
- Raz jeszcze dziękuję za olbrzymią pomoc i włączenie się w systemowe wsparcie dla Ukraińców, którzy zmuszeni byli uciekać ze swojego kraju przed wojenną zawieruchą. Pokazaliście nam, że w obliczu tak wielkiej tragedii nie możemy pozostawać obojętni na ich los. Niech Wasza ofiarna służba budzi powszechny szacunek i przynosi spełnienie z dobrze wypełnianej misji – dodaje I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Pięć jednostek OSP z terenu powiatu dąbrowskiego przyjęło pod dach swoich remiz uchodźców z Ukrainy, zapewniając im schronienie i opiekę. Najwięcej uchodźców ugościła OSP Słupiec, gmina Szczucin. Schronienie znalazło tam 30 osób. Jednostki OSP Olesno, Brzezówka, Kupienin, Laskówka Chorąska przyjęły po 20 uchodźców.
Wsparcie było również udzielane w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu przez jednostki OSP z powiatu dąbrowskiego. Łącznie do niesienia pomocy zostało tam oddelegowanych 40 druhów z jednostek: OSP Nieczajna Górna, OSP Smęgorzów, OSP Żelazówka, OSP Szarwark, OSP Laskówka Chorąska z gminy Dąbrowa Tarnowska.