79 lat temu, pod osłoną nocy z 21 na 22 maja niedaleko Proszowic dokonano zrzutu cichociemnych. W kilkuosobowej grupie, która wylądowała na polach pod Wierzbnem, znalazł się między innymi gen. Leopold Okulicki. Pod pomnikiem upamiętniającym tamto wydarzenie odbyły się dzisiaj uroczystości. Uczestniczył w nich I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Gen. Leopold Okulicki, nazywany przez swoich żołnierzy „Niedźwiadkiem”, to postać wyjątkowa. Podobno rodzice widzieli w nim przyszłego duchownego. On jednak swoje życie związał z Armią Krajową. Oddany Ojczyźnie chciał widzieć ją wolną i niepodległą. Za wierność tej idei przyszło mu oddać życie. Nie wahał się jednak podejmować wszelkich działań w imię wiary, że wiodą Polskę do całkowitej autonomii i niezawisłości – mówi I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
Uroczystości w Wierzbnie wpisują się w tegoroczny jubileusz 5-lecia 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To właśnie gen. bryg. Leopold Okulicki ps. „Niedźwiadek” patronuje małopolskim „terytorialsom”. Dzisiaj licznie zgromadzili się w miejscu historycznego zrzutu, by oddać hołd swojemu patronowi. Przewodził im dowódca – płk Marcin Siudziński.
Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odśpiewano hymn narodowy i uroczyście podniesiono flagę państwową. Wydarzenie było także okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych. Odznakami honorowymi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyróżniono dwie osoby.
Pod pomnikiem w Wierzbnie odmówiona została modlitwa, a następnie złożono kwiaty. Wśród nich była wiązanka od wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.
Na zakończenie, zebrani mogli podziwiać rekonstrukcję skoku spadochronowego. Dokonało go pięciu członków fundacji „Sprzymierzeni z GROM” wraz z ppor. Rafałem Jurczykiem. Przygotowana została także rekonstrukcja starcia partyzanckiego z Niemcami. W miejscowości Karwin na wszystkich czekał zaś pokaz sprzętu wojskowego oraz tradycyjna grochówka.