Stanisław ze Szczepanowa – biskup krakowski, zginął śmiercią męczeńską na rozkaz króla. W 1253 roku, 174 lata po śmierci, został ogłoszony świętym, a w roku 1963 papież Jan XXIII ustanowił go pierwszorzędnym patronem Polski. Na pamiątkę przeniesienia jego relikwii ze Skałki na Wawel po dziś dzień odbywa się procesja wiernych.
W uroczystościach ku czci św. Stanisława uczestniczyli: w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego wojewoda małopolski Łukasz Kmita, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, poseł Małgorzata Wassermann, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
– 770 lat temu krakowski biskup Stanisław ze Szczepanowa został wyniesiony na ołtarze i uczyniony świętym. Obok św. Wojciecha i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest głównym patronem naszej Ojczyzny. Jego męczeńska śmierć dała impuls do zacieśnienia więzów między Polakami. Dlatego dziś spotykamy się podczas tradycyjnej procesji i mszy świętej prosząc św. Stanisława o jedność w narodzie. Niech Patron Polski będzie zawsze obecny w naszych sercach i umysłach, przypominając nam o wartościach, które są fundamentem naszej kultury i narodu – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
Uroczystości rozpoczęła tradycyjna procesja z relikwiami św. Stanisława i innych polskich świętych z Katedry Wawelskiej na Skałkę – prawdopodobne miejsce śmierci Stanisława. Tam, przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci odprawiona została msza święta z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Jan Kopiec, Biskup Gliwicki Senior.
Bezpośrednio po mszy odbył się okolicznościowy koncert, który wykonała Staromiejska Orkiestra Symfoniczna.
Więcej o św. Stanisławie: https://www.ekai.pl/sw-stanislaw-biskup-i-meczennik-patrona-polski/