Uszyta z XVII-wiecznej tkaniny tureckiej kapa liturgiczna z Kęt, gotycki kielich mszalny z 1494 roku z kościoła św. Marii Magdaleny w Cieszynie, wykonana przez Jána Szilássy’ego puszka eucharystyczna z 1767 roku. To niektóre z eksponatów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego (MuRo) Diecezji Bielsko-Żywieckiej.
W uroczystym otwarciu MuRo, które odbyło się w kościele pw. św. Mikołaja w Polance Wielkiej, uczestniczyli m.in.: wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda, posłowie Rafał Bochenek, Filip Kaczyński i Krzysztof Kozik oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Beskidzkie Muzeum Rozproszone obejmuje niezwykle pięknie zachowaną sakralną architekturę drewnianą, czyli to wszystko, co nasi przodkowie stworzyli po to, aby wspólnoty mogły się w tych miejscach gromadzić (…). Z dumą mogę powiedzieć, że w ciągu siedmiu lat udało się nam o ponad 100% zwiększyć budżet MKiDN, dzięki czemu nasze instytucje mogą znacznie lepiej działać w obszarze kultury i dziedzictwa. Mamy także osiągnięcia w ramach tzw. funduszy europejskich. Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej to jeden ze 146 projektów realizowanych z funduszy UE, będących w dyspozycji polskiego resortu kultury – mówi wicepremier Piotr Gliński.
– Prace, które zostały włożone w konserwację bezcennych dla polskiej kultury drewnianych kościółków, wymagały ogromnego zaangażowania. Na nowo odkryte świątynie zachwycają swoim charakterem. Zgromadzone w nich eksponaty muzealne są łącznikiem z historią. Serdecznie zachęcam wszystkich Małopolan do odwiedzenia Muzeum, które jest otwarte na zwiedzających – dodaje wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Trzy części MuRo
Beskidzkie Muzeum Rozproszone (MuRo) składa się z trzech części. Zasadniczy moduł stanowi pięć drewnianych, zabytkowych budynków – kościoły w Grojcu, Nidku, Osieku i w Polance Wielkiej oraz budynek dawnej szkoły w Starej Wsi. Kościół w Polance Wielkiej przejął funkcje skarbca. W kościele w Osieku, obok jego wyjątkowego wyposażenia i dekoracji malarskich, można zapoznać się z funkcjonowaniem archiwum i biblioteki parafialnej w okresie staropolskim. W Nidku tematem dominującym jest powiązanie architektury drewnianej z podbeskidzką przyrodą. Z kolei w malowniczym wnętrzu kościoła w Grojcu istnieje możliwość głębszego wejścia w tajniki historii muzyki Podbeskidzia, zwłaszcza tej związanej z życiem liturgicznym Kościoła. W budynku dawnej szkoły parafialnej w Starej Wsi odtworzono zaś dawne mieszkanie nauczyciela oraz wygląd sali lekcyjnej ze starymi ławkami szkolnymi, oraz dawnymi pomocami naukowymi.
Moduł drugi Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego obejmuje dwa czynne kościoły parafialne w Gilowicach i Łodygowicach. Moduł trzeci to 14 drewnianych, zabytkowych kościołów wpisanych do krajowego rejestru zabytków z terenów diecezji bielsko-żywieckiej, zlokalizowanych w województwach małopolskim i śląskim.
Projekt „Beskidzkie Muzeum Sakralnej Architektury Drewnianej Diecezji Bielsko-Żywieckiej – udostępnienie dziedzictwa kulturowego Podbeskidzia poprzez nadanie nowych funkcji kulturalnych drewnianym obiektom zabytkowym” zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 VIII Oś Priorytetowa: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Dofinansowanie projektu z UE stanowiło ponad 16,8 mln zł. Całkowita wartość projektu to ponad 20,1 mln zł.
Źródło: https://diecezja.bielsko.pl/