2 maja to w kalendarzu wyjątkowa data. W tym dniu cała Polska stroi się w biało-czerwone barwy. Nie inaczej było w Krakowie, gdzie świętowano Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś Miasto Królów oraz cała Małopolska z dumą i radością okryły się barwami narodowymi.
Krakowski Mały Rynek zamienił się dziś w morze biało-czerwonych flag. Odbyło się tam zorganizowane już po raz drugi przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę wydarzenie pn. „Tak smakuje MałoPOLSKA Biało-Czerwona. Przyjdź po flagę!”. Podczas tegorocznych obchodów Święta Flagi historia wymieszała się z lokalnym folklorem.
– „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie, a na tej fladze, biel i czerwień. Czerwień to miłość, biel serce czyste, piękne są nasze barwy ojczyste”. Nie sposób nie zgodzić się z Czesławem Janczarskim. Co roku eksponujemy barwy narodowe, które towarzyszą nam w ważnych chwilach, czy to w radości czy w żałobie. Biało-Czerwona jednoczy wszystkich Polaków, również tych, którzy żyją poza granicami naszego kraju, ale Polskę noszą w sercu. Dziś i jutro, w Święto Narodowe Trzeciego Maja, wznieśmy dumnie w górę naszą piękną Biało-Czerwoną i pokażmy naszą miłość do Ojczyzny – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Powrót do przeszłości
Preludium do głównych wydarzeń pikniku był przejazd zabytkowych autobusów i samochodów wokół Plant. Pojazdy przejechały ulicami: Lubomirskiego, Rakowicką, Lubicz, Basztową, Podwale, Straszewskiego, Franciszkańską, Dominikańską, Westerplatte, Basztową, Szpitalną i zatrzymały się na Małym Rynku, gdzie można je było oglądać do końca trwania pikniku.
Fani motoryzacji mieli okazję zobaczyć autobusy Jelcz RTO 272 MEX i Ikarus 620 oraz zabytkowe samochody: Dodge Brothers 130, Fiat 508 Junak III, Mercedesy 170V w wersji klasycznej i Cabrio, Dodge Brothers Tourer, Fiat 500, Fiat 128, Mini Inocenti, Mercedesy W-107 i W-108, Chevrolet Biscayne 4,1 oraz Pininfarina Azzurra. Dla starszych była to nostalgiczna podróż w czasie, a dla młodszych szansa na spotkanie z przeszłością.
Spotkanie z lokalną tradycją
Wyczekiwanym punktem pikniku było rozdawanie biało-czerwonych flag. Wzorem ubiegłego roku było ich 2 tysiące i jak zwykle stanowiły duże zainteresowanie wśród Małopolan oraz przybyłych gości.
O poczęstunek dla odwiedzających dziś Mały Rynek zadbały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Na stoiskach 14 małopolskich gmin: Stryszów, Zawoja, Szerzyny, Gołcza, Słaboszów, Babice, Lipnica Murowana, Nowy Wiśnicz, Myślenice, Iwanowice, Łapsze Niżne, Gnojnik, Ochotnica Dolna oraz Zakliczyn można było skosztować regionalnych przysmaków oraz zakupić tradycyjne wyroby i rękodzieło.
Piknik uświetniły również występy wokalno-artystyczne regionalnych zespołów. Swój repertuar zaprezentowały: Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy, Koło Gospodyń Wiejskich „Grzegorzowianki”, Koło Gospodyń Wiejskich „Frydmanianki”, zespół regionalny „Mali Ochotni”, damska i męska grupa śpiewacza z Uszwi przy Kole Gospodyń Wiejskich „Uszwianki” oraz Grupa Kolędnicza „Kolędnicy znad Uszwicy”.
Swoje stanowisko informacyjno-promocyjne miał także Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Rozdawane były materiały edukacyjne, a dzieci w ramach projektu „Historia w kolorach” miały okazję dowiedzieć się czegoś więcej o naszych barwach narodowych. Wśród stanowisk promocyjnych znalazł się również wspólny punkt Przetwórstwa Mięsnego Płatek Spółka Jawna i Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego. Odwiedzający mogli skosztować oraz zakupić wysokiej jakości produkty mięsne wytworzone z lokalnych surowców.
– Krakowski Mały Rynek jest dziś miejscem spotkania historii i małopolskiej tradycji. Mamy zabytkowe pojazdy, które przywołują wspomnienia z dawnych lat. Z całej Małopolski zjechały się Koła Gospodyń Wiejskich oferujące to co w naszym regionie najlepsze – wyjątkowo bogate dziedzictwo kulinarne. Przyjechały też regionalne zespoły, które dzieląc się swoim talentem propagują kulturę różnych części Małopolski. To piękny przykład lokalnego patriotyzmu, pokazujący różnorodność naszego regionu. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w dzisiejsze obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
19. rocznica Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest od 2004 r. Ustanowienie go 2 maja nie jest przypadkowe i ma swoje uzasadnienie historyczne – w czasach PRL-u był to dzień obowiązkowego zdejmowania flag po Święcie Pracy w związku z zakazem obchodzenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten to również rocznica zawieszenia przez polskich żołnierzy 2 maja 1945 r. polskiej flagi w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa jako symbol zakończenia okupacji nazistowskiej. Od 2002 r. 2 maja obchodzony jest także Dzień Polonii i Polaków za Granicą, którzy rozsiani po świecie noszą Polskę w swoich sercach.