Szkło znane jest ludzkości od tysięcy lat. Metody i techniki jego produkcji były udoskonalane na przestrzeni wieków. Kiedyś było towarem luksusowym, dziś jest zdecydowanie łatwiej dostępne. Również w Krakowie działa Huta Szkła. Miejsce to dziś odwiedził wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Magia ręcznego formowania szkła
– Szkło na krakowskim Zabłociu produkowane jest już prawie 100 lat. Przed wojną huta zatrudniała prawie 500 pracowników. Dziś to miejsce skrywa niesamowite historie i ma ogromny potencjał edukacyjny. Produkcja szkła i praca hutnika szkła to trudne zajęcie, wymagające siły i precyzji. Sam mogłem się o tym przekonać, wykorzystując historyczne narzędzie – piszczel. Mam nadzieję, że to miejsce będzie się rozwijało. Warto, aby jak najwięcej osób mogło je odwiedzić i poznać magię szkła. Bo z pewnością ręczne formowanie szkła ma w sobie coś z magii – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wziął czynny udział w pokazie wytapiania szkła metodą ręczną.
Blisko stuletnia historia
Historia produkcji szkła w Krakowie na Zabłociu przy ulicy Lipowej sięga 1931 roku, kiedy to Leon Bąkowski oraz Dawid i Jakub Chazanowie powołali do życia Krakowską Hutę Szkła – jedno z największych przedsiębiorstw przedwojennego Krakowa. W zakładzie produkowano głównie butelki na alkohol i wodę mineralną oraz szkło apteczne.
W 1969 roku rozpoczęto produkcję artystycznych szkieł ręcznie formowanych pod kierunkiem słynnego projektanta i artysty szkła Jerzego Słuczan-Orkusza, które znane są dziś pod nazwą szkła krakowskiego. Tu rozpoczynały swoje życie wazony, puchary, kielichy, patery, świeczniki, kufle, nawiązujące do form historycznych poprzez elementy nakładane na gorąco i zachwycające ozdobnymi uszkami, fantazyjnymi koronkami i uchwytami.
Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki
Podczas wizyty wojewoda Kmita wraz z towarzyszącym mu małopolskim komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Piotrem Filipkiem mogli poznać potencjał badawczy Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, a także zapoznać się z powstającym Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. inż. Paweł Pichniarczyk – dyrektor Łukasiewicz – ICiMB oraz Michał Wieczorek – dyrektor Centrum Szkła i Materiałów Budowlanych Łukasiewicz – ICiMB.
Łukasiewicz - Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych jest inicjatorem budowy Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Ideą tego miejsca jest stworzenie zaplecza badawczego służącego współpracy z biznesem oraz realizacji europejskich projektów badawczych. Jednocześnie będzie tam prowadzona międzynarodowa wymiana kadry naukowej i kształcenie studentów oraz poligon doświadczalny dla strażaków. Inwestycja powstaje w krakowskiej Strefie Aktywności Gospodarczej - Nowa Huta Przyszłości obok Parku Naukowo-Technologicznego „Branice”.
Do współpracy zostały zaproszone wiodące jednostki naukowe w Małopolsce: Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Na dzisiejszym spotkaniu uzgodniono również podpisanie listu intencyjnego o współpracy z Małopolską Państwową Strażą Pożarną.
Siła polskiego rzemiosła
– Panie Wojewodo, bardzo dziękuję za wizytę w naszym Instytucie. Jestem pewien, że będzie Pan doskonałym mecenasem tego miejsca i wspólnymi siłami zachęcimy Małopolan do odwiedzenia naszego Instytutu, który promuje historię oraz patriotyzm. Jeszcze raz dziękuję za wizytę – mówi dyrektor Instytutu Łukasiewicza Paweł Pichniarczyk.
Na koniec wizyty wojewoda obejrzał wystawę „Szkło pod lupą Łukasiewicza” finansowaną z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
– Dziś Krakowska Huta Szkła działa w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych i kontynuuje tradycje sztuki ręcznego formowania szkła. W zabytkowej hali produkcyjnej przy ulicy Lipowej doświadczeni hutnicy szkła tworzą perełki: piękne, kolorowe wazony, patery, karafki czy misy, niejednokrotnie nawiązując do wzorów z okresu świetności szkła krakowskiego. Każdy z tych przedmiotów jest unikatem – wykonanym całkowicie ręcznie, z wykorzystaniem tradycyjnych narzędzi, z dbałością o szczegóły i najwyższą starannością. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Krakowskiej Huty Szkła i zachwycenia się tymi wyjątkowymi wyrobami polskiego rzemiosła! – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Więcej: https://www.icimb.lukasiewicz.gov.pl/