Oktawę Zmartwychwstania Pańskiego, największego święta w Kościele katolickim, kończy Niedziela Miłosierdzia Bożego zwana powszechnie Świętem Miłosierdzia Bożego.
Hasłem tegorocznych uroczystości były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 17 sierpnia 2002 roku w Łagiewnikach: „W Miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój”.
W mszy świętej, której w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wciąż żywe i aktualne dziedzictwo Świętego Jana Pawła II
– Ponad 20 lat temu tutaj, w Krakowie-Łagiewnikach, Papież-Polak zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu. Tamtego dnia Jan Paweł II apelował: „Trzeba tę iskrę Bożej łaski rozniecać. Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!”. Dziś nieustająco trwamy w ufności Jego słowom. Wierzymy, że zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, napełniając nas wiarą i nadzieją, przyniosło potrzebne łaski. W pokorze chylimy czoła i pełnimy naszą posługę wobec Bożego Miłosierdzia. Jestem wdzięczny, że w tym szczególnym dla Kościoła katolickiego miejscu Małopolanie tak licznie się dziś zgromadzili. Nasza obecność jest kolejnym dowodem tego, że dziedzictwo Ojca Świętego Jana Pawła II jest wciąż żywe i aktualne – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Objawienie świętej Faustyny
Święto Miłosierdzia obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw kard. Franciszek Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985 r.), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.
Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).
Źródło: https://www.faustyna.pl/