95 lat temu do klasztoru ojców dominikanów wstąpił siedemnastoletni młodzieniec. Następnie podjął nauki teologiczne w Krakowie i Lwowie, by wreszcie w 1937 r. przyjąć święcenia kapłańskie. Tak, wydawać by się mogło, niepozornie zaczyna się niesamowita historia życia i działalności ojca Adama Franciszka Studzińskiego. Historia ugruntowana na mocnych filarach wiary, odwagi i poszanowania wartości. O tym, jak wiodły życiowe ścieżki tego wyjątkowego kapelana, przypomniano podczas dzisiejszych uroczystości w Krakowie. Uczestniczyli w nich szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.
– Wiara, moc, odwaga – to drogowskazy, które prowadziły Ojca Adama Studzińskiego przez kolejne lata życia i pozwalały pokonywać trudności. Swoim wyjątkowym usposobieniem, ciepłem, mądrością i dobrocią nie tylko udzielał pociechy duchowej walczącym pod dowództwem Generała Andersa, ale także ujmował serca kolejnych pokoleń, zapraszając do pogłębionej refleksji i poszukiwania największych wartości. Wśród nich szczególne miejsce znalazły miłość do Ojczyzny i szacunek dla polskich tradycji. Pomimo zawirowań wojennych, a także późniejszych przemian ustrojowych – pozostał wierny tym wartościom. Warto powracać do tego wyjątkowego testamentu zostawionego nam przez Ojca Adama Studzińskiego, z szacunkiem i uważnością studiując zarówno jego życiorys, jak i nauki – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Rocznicowe wydarzenie przygotowane zostało przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego oraz Stowarzyszenie „Ułana Karpackiego”.
W intencji zmarłego modlono się w kościele garnizonowym pod wezwaniem św. Agnieszki w Krakowie. Następnie dokładnie w samo południe złożono wieńce w miejscu wiecznego spoczynku śp. o. Adama Studzińskiego, na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wśród wiązanek znalazły się między innymi kwiaty od marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek i prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Specjalnie na tę okazję swoje słowo skierowała marszałek Sejmu RP. W liście odczytanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę Elżbieta Witek zaznaczyła między innymi:
– Piętnasta rocznica śmierci ojca hm. gen. bryg. Adama Franciszka Studzińskiego przywołuje pamięć o niezłomnym patriocie i jednym z najszlachetniejszych synów pokolenia niepodległej Polski. Ten legendarny kapelan spod Monte Casino, jako duchowny opiekun 2. Brygady Pancernej i 4. Pułku Pancernego „Skorpion”, zasłynął z heroizmu, patriotycznej postawy oraz ewangelicznego miłosierdzia. Był znany jako strażnik duchowej spuścizny polskiego oręża, jak również sztuki sakralnej. Z ogromnym pietyzmem pielęgnował pamięć o Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego, żołnierzach 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, Armii Krajowej, a także harcerzach. Dzisiaj pozostaje niedościgłym wzorem człowieka, który przez całe swoje życie służył Ojczyźnie, Bogu i bliźnim.
Życiowe drogi śp. o. Adama Studzińskiego opisane zostały między innymi na stronie Archiwum Prowincji Dominikanów. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem: https://archiwum.dominikanie.pl/negatywy-o-adama-studzinskiego/ojciec-adam-studzinski-op-duchowy-opiekun-legionistow-i-pilsudczykow/