Szanowni Państwo, Drodzy Małopolanie!
Bądźmy razem 2 kwietnia. Dla Jana Pawła II i dla naszej Ojczyzny.
Gdy w 2005 roku odchodził do „domu Ojca”, czas się dla nas zatrzymał. Godz. 21.37… Byliśmy wtedy wszyscy razem, z nim i przy nim, potrzebujący siebie nawzajem, zjednoczeni w bólu po tak wielkiej stracie, deklarujący wdzięczność za nieocenione dziedzictwo, które nam pozostawił… Mieliśmy zostać mu wierni, trwać i czuwać.
Patrząc z perspektywy czasu, chciałoby się powiedzieć, że zadanie, które nam wtedy dał, zamykało się w słowach: „Zostańcie tu i czuwajcie ze mną”… Takie samo zadanie apostołowie dostali w Getsemani…
Minęło 18 lat. I nagle wszystko się zmienia. Szkalowanie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II, podważanie Jego autorytetu, kwestionowanie wielkości… „Szymonie, śpisz? Jednej godziny nie mogłeś czuwać?” – jak w Getsemani…
Trzeba się jak najszybciej obudzić… Jako wojewoda małopolski, przedstawiciel rządu w terenie i Małopolanin nie zgadzam się, żeby dziedzictwo Świętego Jana Pawła II zostało roztrwonione i zanegowane. Musimy to powstrzymać, musimy dać wyraz swojej niezgodzie na takie traktowanie świętości. Musimy być wierni, trwać i czuwać…
Święty Jan Paweł II był niekwestionowanym autorytetem. Pokazał nam, co znaczy miłość do Ojczyzny i do drugiego człowieka. Nauczył nas, czym jest przebaczenie. Przekazywał wartości, którym zawsze był wierny. Kochał życie i kochał Małopolskę. Pomógł nam przejść przez mroki komunizmu. Trudno sobie wyobrazić, w którym momencie byłby nasz kraj, gdyby nie Jego wsparcie.
Pokażmy, że Jego nauczanie jest wciąż żywe. W 18. rocznicę Jego śmierci bądźmy – tak jak nas tego uczył – razem. „Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja
będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać”... 2 kwietnia bądźmy razem przed Oknem Papieskim. To – razem z obchodami w Wadowicach – z pewnością będą centralne wydarzenia, szczególne w Małopolsce. Pokażmy, że dobre imię Świętego Jana Pawła II leży nam na sercu. Zostańmy przy nim i czuwajmy.
Razem z Archidiecezją Krakowską serdecznie zapraszam wszystkich Małopolan do wspólnego czuwania przy ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Ojciec Święty był orędownikiem rodziny. Łączył pokolenia. Pomagał młodzieży zrozumieć chrześcijańskie wartości. Był Papieżem, którego słowa docierały do wszystkich ludzi. Przyjdźmy z bliskimi i rodziną. Do godz. 21.37 będzie nam towarzyszyć hasło „Wdzięczni”.
Nasza obecność w tym szczególnym dniu, szczególnym miejscu będzie znakiem naszej pamięci, ale także wyrazem sprzeciwu wobec zmanipulowanych ataków. W obliczu krzywdzących nieprawd, które mają na celu podział Polaków, niech każdy z nas powie sam przed sobą: „te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć”.
Osoby, które nie mogą być w tym dniu przy Franciszkańskiej 3, zachęcam wraz z Archidiecezją Krakowską do duchowej łączności i do zapalenia świec w oknach domów czy mieszkań o godz. 21.37. Ten drobny gest będzie znakiem pamięci i wdzięczności Papieżowi Polakowi.
W dniach poprzedzających obchody można włączyć się w internetową inicjatywę i podzielić się w sieci swoim świadectwem o Świętym Janie Pawle II - napisać, co osobiście mu zawdzięczamy i za co jesteśmy wdzięczni. Aby włączyć się w akcję #WdzięczniJP2, wystarczy opublikować zdjęcie z papieżem lub udostępnić specjalnie przygotowanie grafiki, dostępne w mediach społecznościowych Archidiecezji Krakowskiej, napisać kilka słów osobistego świadectwa i dołączyć hasztag #WdzięczniJP2.
2 kwietnia będziemy także tam, gdzie „wszystko się zaczęło”. W Wadowicach odbędzie się widowisko artystyczne „Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie Świętego Jana Pawła II w rocznicę śmierci”. O godz. 17.30 rozpocznie się modlitwa przez wstawiennictwo Papieża Polaka, o 18.00 początek czuwania z Ojcem Świętym, a o 20.00 w Bazylice Ofiarowania NMP uroczysta msza święta. Zachęcam też do udziału w takich wydarzeniach artystycznych.
Zarazem serdecznie dziękuję małopolskim samorządom za licznie podejmowane uchwały w obronie dobrego imienia Świętego Jana Pawła II. Dziękuję także za głosy solidarności i wdzięczności kierowane bezpośrednio do mnie. To niecenione gesty, świadczące o wspólnocie wartości – wartości, które nas ukształtowały i są naszym drogowskazem w codziennym życiu oraz służbie publicznej.
Jeszcze raz, apeluję: warto wrócić do dziedzictwa Świętego Jana Pawła II, warto być dumnym z największego z Polaków. Bez Karola Wojtyły nie byłoby przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej, nie byłoby wolnej Polski. Brońmy naszych korzeni! Stańmy murem za Świętym Janem Pawłem II!
Niech te słowa naszego Wielkiego Rodaka wypowiedziane tu, w Krakowie, przypominają nam, kim naprawdę jesteśmy:
„I dlatego – zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością:
– taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
– abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.
2 kwietnia, w niedzielę, razem stańmy po stronie prawdy. Dla Jana Pawła II i dla naszej Ojczyzny.
Wojewoda małopolski
Łukasz Kmita