3 czerwca 1623 r., w niewielkim klasztorze w Zakliczynie nad Dunajcem, zapoczątkowane zostały dwie kustodie (prowincje w początkowym okresie). Wszystko za sprawą przebywającego w Polsce o. Aleksandra z Padwy, którego papież Grzegorz XV mianował komisarzem apostolskim dla założenia franciszkańskiej „ściślejszej obserwancji”. I tak od 400 lat na ziemiach polskich posługują Bracia Mniejsi Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu, odprawiona została dzisiaj uroczysta msza święta w katedrze na Wawelu. Uczestniczył w niej wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wyjątkowej eucharystii przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski. Towarzyszył mu minister generalny Massimo Fusarelli OFM, który od kilku dni gości z wizytą w Polsce.
– Dzisiejsza uroczystość to czas prawdziwego świętowania. To okazja do wyrażenia wdzięczności za obecność i posługę. Swoją codzienną pracą, modlitwą i postawą Bracia Mniejsi podtrzymują regułę św. Franciszka z Asyżu. Wnoszą pokorę, mądrość, troskę i radość wszędzie tam, gdzie są posłani. Przez 400 lat swojej obecności wpisali się w historię naszego regionu, stając się nieodzowną częścią Małopolski. Warto wspomnieć chociażby czynne zaangażowanie w powstanie styczniowe czy podtrzymywanie ducha narodowego w przełomowych momentach dziejów – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Laudato Si
W ramach obchodów jubileuszu świętowano także w piątkowy wieczór w kościele pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach podczas koncertu pt. „Laudato Si”. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło licznie wiernych, przyjaciół, a także gości z kraju i zagranicy. Obecny byli również wojewoda Łukasz Kmita i II wicewojewoda Mateusz Małodziński. Wspólnie z ministrem generalnym o. Massimem Fusarellim OFM oraz definitorem generalnym o. Konradem Cholewą OFM z Rzymu zebrani wysłuchali utworów zaprezentowanych przez Orkiestrę Sinfonia Carpathia, oraz Zwierniak Esemble pod kierownictwem Wojciecha Zwierniaka.
– Jak podkreślał św. Augustyn, muzyka jest źródłem przeżyć duchowych, które pozwalają odnajdywać harmonię. Co więcej, pozwala także na chwilę zatrzymania i refleksji, tak potrzebną w dzisiejszym świecie pełnym pośpiechu. To wreszcie forma modlitwy i kontemplacji – mówi wojewoda Kmita.
Prowincja Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych w Polsce
W całej Polsce aktualnie znajduje się 20 klasztorów ojców franciszkanów. Przy 14 z nich prowadzone jest duszpasterstwo parafialne.
Bracia Mniejsi pracują wśród wiernych, posługują chorym w domach, szpitalach, zakładach opieki, a nawet w więzieniach. Podtrzymują także nabożeństwa wypływające z charyzmatu franciszkańskiego, a w Kazimierzu, Pińczowie i Wieliczce opiekują się sanktuariami maryjnymi i przybywającymi tam pielgrzymami.
Podejmują również pracę w ramach m.in. Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, Młodzieży Franciszkańskiej, Franciszkańskiej Wspólnoty Ekologicznej, Neokatechumenatu, Odnowy w Duchu Świętym czy Rodziny Radia Maryja.