Antoni Kocjan – genialny konstruktor i pilot szybowców, który kierował komórką wywiadu przemysłowego AK, rozpracowującą niemieckie ośrodki badawcze oraz produkcję zdalnie sterowanych pocisków balistycznych V-1 i V-2. Dziś w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się poświęcona temu wybitnemu inżynierowi konferencja naukowa połączona z inauguracją wystawy i prezentacją jego konstrukcji. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Jak powiedział prezydent Ignacy Mościcki, "skrzydła husarza i skrzydła samolotu, hełm z przyłbicą i maska gazowa, to w różnych epokach narzędzia tej samej sprawy: potęgi i pomyślności państwa". Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego funkcjonujące na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny to miejsce wyjątkowe na mapie Małopolski. Znajdują się tu liczne eksponaty, a zwiedzający mogą poznać pasjonującą historię lotnictwa. Oczywiście nie byłoby tej historii bez wybitnych postaci, takich jak Antoni Kocjan. Człowiek ogromnej wiedzy i talentu. Swoją pracą przyczynił się w dużym stopniu do rozwoju polskiego szybownictwa przed II wojną światową. Polska w swojej historii posiadała wielu nieprzeciętnych lotników, bohaterów walk w przestworzach. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o nich dla współczesnej Polski. Dlatego jestem wdzięczny za zorganizowanie dzisiejszej konferencji. Ogromne wrażenie wywołują szybowce poddane renowacji. To prawdziwa gratka dla fanów lotnictwa - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Szczególną atrakcją dzisiejszych wydarzeń w Muzeum Lotnictwa Polskiego było odsłonięcie wyremontowanych szybowców zaprojektowanych przez Antoniego Kocjana: WWS Wrona bis i IS-B Komar 49. Dla zwiedzających przygotowano także szereg innych atrakcji m.in. projekcję przedwojennego filmu o budowie szybowców pt. „Szybowiec szkolny w budowie i w locie”.
Spotkanie stanowiło inaugurację tegorocznych obchodów 60-lecia powstania Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Ich punktem kulminacyjnym będą wydarzenia zaplanowane na 17-18 czerwca 2023 r.
Muzeum posiada największą w Europie kolekcję silników lotniczych, a także kilkadziesiąt tysięcy pamiątek związanych z lotnikami i historią lotnictwa – zbiory książkowe, zdjęcia, unikatowe kolekcje falerystyczne oraz archiwalia. Wśród eksponatów Muzeum są: myśliwiec PZL P.11c broniący polskiego nieba we wrześniu 1939 r., PWS-26, RWD-13 i RWD-21 – jedyne na świecie zachowane egzemplarze przedwojennych polskich konstrukcji czy legendarny Supermarine Spitfire w barwach 308. „Krakowskiego” Dywizjonu Myśliwskiego z Wielkiej Brytanii.
Więcej o Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie: https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/pl/