Usługi chmurowe to ważny element transformacji cyfrowej, który jest coraz popularniejszy w biznesie, ale ma też ogromną wartość dla budowania innowacji społecznych. 25 przedstawicieli małych, średnich i dużych miast oraz gmin z Małopolski wzięło udział w pilotażowym szkoleniu, podczas którego poznali cyfrowe rozwiązania na rzecz mieszkańców.
Podczas warsztatu pt. „Working Backwards”, który odbył się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie, eksperci wyjaśnili, w jaki sposób samorządy mogą ze sobą współpracować, aby wykorzystać dane w celu przyśpieszenia transformacji cyfrowej. W spotkaniu uczestniczyli patroni honorowi projektu: sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński i wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecni byli inicjatorzy wydarzenia: prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik oraz przedstawiciel Amazon Web Services (AWS).
Inwestycja w przyszłość
– Chcemy, aby włodarze miast i wsi również czerpali korzyści z nowych technologii. Rozwiązania chmurowe poprawiają cyberbezpieczeństwo i optymalizują koszty. Bardzo się cieszę, że takie warsztaty są organizowane. Chociaż to metoda, która w świecie biznesu jest stosowana od bardzo wielu lat, to chyba jeszcze zbyt wolno wkracza do administracji publicznej. Cieszę się, że z takich możliwości mogą skorzystać samorządy z całej Polski – mówi sekretarz stanu KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
– Rozwój kompetencji cyfrowych to inwestycja w przyszłość. Innowacje są kluczowym elementem podnoszącym jakość życia mieszkańców. Wysokie standardy i ciągłe poszerzanie umiejętności stanowią obowiązkowy punkt w funkcjonowaniu samorządów. Wspólnie dążymy do rozwoju małych ojczyzn. To szkolenie na pewno poszerzy horyzonty możliwości działania samorządów w naszej Małopolsce. Dziękuję Panu Ministrowi oraz Cyfrowej Polsce, że pilotaż cyfrowych szkoleń dla samorządów odbywa się właśnie w Małopolsce. Urzędy, zarówno rządowe, jak i samorządowe, powinny być blisko ludzi – także w sensie dostępności cyfrowej – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Smart city, czyli rozwój inteligentnych miast
– Smart city to koncepcja, która z roku na rok nabiera coraz większego znaczenia. Oznacza ona bowiem wyższą jakość życia mieszkańców, która jest osiągana przez rozwój miast i miasteczek w oparciu o najnowsze technologie. To nasza przyszłość. Chcemy, aby inteligentnych miast w Polsce było coraz więcej – wyjaśnia Michał Kanownik, prezes Cyfrowej Polski.
– Podczas szkoleń, które właśnie inaugurujemy, pokażemy przedstawicielom samorządów, jak przyśpieszyć cyfryzację polskich miast i gmin z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych – dodaje Kanownik.
Uczestnicy warsztatów zatytułowanych „Working Backwards” dowiadują się zatem, jak tworzyć nowe cyfrowe usługi dla mieszkańców i spółek komunalnych. Pod okiem ekspertów z Amazon Web Services urzędnicy uczą się również tworzenia prototypu usług w chmurze, która umożliwia realizację i wprowadzenie w życie nowych pomysłów.
Kraków to dopiero początek
Inicjatorzy projektu – Związek Cyfrowa Polska i AWS – zapowiadają szkolenia w kolejnych samorządach na terenie kraju.
– Zapewniamy wiedzę i sposób na sukces we wdrażaniu nowych rozwiązań technologicznych dla mieszkańców. Naszą ambicją i planem jest przeszkolenie jak największej liczby samorządów w całej Polsce, aby samodzielnie mogły realizować nowoczesne projekty – podkreśla przedstawiciel AWS.
Źródło: Związek Cyfrowa Polska