Bez pszczół nie ma życia na Ziemi. O ich znaczeniu dla ekosystemu i przetrwania całej ludzkości nieustannie przypominają pszczelarze, którzy na co dzień opiekują się rodzinami latających zapylaczy. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego co roku organizuje Konferencję Pszczelarską, podczas której zarówno zawodowi pszczelarze jak i pasjonaci mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania i wymienić się doświadczeniami. W 27. już edycji tego wydarzenia wziął dziś udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Uczestnicy konferencji mieli szansę wysłuchać wykładów specjalistów z dziedziny chorób pszczół i gospodarki pasiecznej: dr. hab. inż. Pawła Chorbińskiego z Zakładu Chorób Pszczół Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, mgr. inż. Piotra Nowotnika z Pasieki Michałów oraz specjalistów zajmujących się wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań technicznych w gospodarce pasiecznej: dr. inż. Marcina Morawskiego i dr. inż. Marcina Malca z Politechniki Krakowskiej.
Wydarzenie było także okazją do zaprezentowania zwycięzców Małopolskiego Konkursu Pasiek 2022. Dla każdego z laureatów przewidziano ule oraz węzy, a także dodatkowe nagrody w zależności od zajmowanego miejsca ufundowane przez sponsorów.
Na pszczelarzy czekały również stoiska producentów prezentujących swoją ofertę urządzeń i sprzętu pszczelarskiego. Była to dobra okazja do dyskusji nad proponowanymi rozwiązaniami technicznymi i wymiany doświadczeń.
– Nie bez powodu mówi się, że od pszczół zależy nasza przyszłość. Rola, jaką pełnią te owady w całym ekosystemie, jest nieoceniona. Ich codzienna praca warunkuje poziom obfitości zbiorów, które służą naszej cywilizacji. Wystarczy sobie uświadomić, jak wiele, z tego, co jemy, zależy od procesu zapylania roślin, bez którego nie byłoby możliwe utrzymanie równowagi w środowisku naturalnym. Troska o zachowanie dziedzictwa przyrodniczego to nasze pokoleniowe zobowiązanie. Dzisiejsza konferencja pszczelarska wskazuje wprost, że nasze działania na rzecz ochrony populacji pszczół nie tylko wpisują się w ten cel, ale — co więcej — stają się dla nas priorytetową powinnością – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Tegoroczna konferencja odbyła się pod hasłem „Pszczelarstwo w obliczu zachodzących zmian środowiskowych i gospodarczych".