Zapusty, ostatki albo śledzik – to tradycyjnie czas ostatnich zabaw przed Wielkim Postem. Rozpoczyna go tłusty czwartek, a kończy Środa Popielcowa. W dzień, w którym Polacy spożywają najwięcej pączków i faworków w roku – w czwartkowe popołudnie, świętowali seniorzy z Klubu „Pod Maczugą”. Na serdeczne zaproszenie odpowiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
– Tradycje polskie mają swój wyjątkowy urok. Czasem folklorystyczne, zawsze barwne, przepełnione radością – niosą pamięć o tym, jak niegdyś celebrowano ważne dni. Ostatki to jeden z takich właśnie obyczajów, który łączy pokolenia. Kultywowanie tego zwyczaju to także prawdziwy plebiscyt talentów kulinarnych. A tych nie brakuje wśród uczestników Klubu Senior+ w Sułoszowej – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Jak nakazuje tradycja – podczas zapustowego spotkania w Sułoszowej można było skosztować pączków i faworków.
Wiele osób nie wyobraża sobie ostatnich dni karnawału bez „śledzika”, który przyrządzany i podawany jest na wiele różnych sposobów, w każdym z regionów nieco inaczej. Kiedyś popularnym zwyczajem były także maszkary zapustne, czyli przebierańcy, którzy krzykiem i hałasem mieli za zadanie obudzić do życia przyrodę i odegnać zimę. Świętowały całe wsie i miasteczka.
Dzisiejsze radosne spotkanie było także okazją do wspomnień z niedawnych odwiedzin w naszym Urzędzie. Z okazji Dnia Babci i Dziadka sułoszowskich seniorów gościli wówczas wspólnie wojewoda małopolski Łukasz Kmita i I wicewojewoda Ryszard Pagacz.
– Cenię sobie ogromnie możliwość osobistego spotkania jak to, które ma miejsce dzisiaj, czy kiedy miałem przyjemność gościć seniorów z Klubu „Pod Maczugą” w moim gabinecie przy ul. Basztowej w Krakowie. Opowieści o tym, jak aktywnie działają członkowie Klubu oraz jak szeroka jest gama zajęć i możliwości – zrobiły na mnie spore wrażenie. Dzisiaj ponownie mogłem przekonać się o tym, że być seniorem w Sułoszowej to przywilej – dodaje wojewoda.
Początki prosenioralnej działalności w Sułoszowej sięgają 2017 r. Zawiązało się wówczas Stowarzyszenie Klub Seniora „Pod Maczugą”, które od 2019 r. prowadzi placówkę działającą w ramach programu Senior+. Tylko w 2022 r. do Klubu zapisanych było 38 osób.
W poniedziałki, wtorki, środy i piątki organizowane są zajęcia. Wśród nich są: treningi pamięci i koncentracji, zajęcia ogólnousprawniające i ruchowe, artystyczne i kulinarne. Seniorzy wspólnie celebrują różne święta, a także uczestniczą w klubowych wycieczkach.
„Pod Maczugą” organizowane są również spotkania z ciekawymi gośćmi, pasjonatami, podróżnikami i autorami książek, a także specjalistami z różnych dziedzin.