Wojewoda małopolski Łukasz Kmita w „Tematach dnia”: Trzymamy rękę na pulsie
2022-12-23

Aktualna sytuacja epidemiczna, wzmożona zachorowalność wśród dzieci na choroby grypopodobne, działania związane z ewentualną kolejną falą uchodźców, zapadlisko w Trzebini, uchwała Rady Miasta Krakowa ws. strefy czystego transportu, wyniki kontroli NIK dotyczącej realizacji przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. To główne  kwestie poruszone w „Tematach dnia” na antenie TVP3 Kraków. Gościem programu był wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- W każdym momencie trzymaliśmy rękę na pulsie. Dzięki doskonałej współpracy z prof. Cyrulem [z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu], panem dyrektorem Friedigerem [ze Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie], dyrektorami małopolskich szpitali – nie było żadnego zagrożenia, że jakieś dziecko nie zostanie przyjęte do szpitala.  Dzięki dobrej współpracy i strategicznemu podejściu dzisiaj mamy około 9% łóżek wolnych, ale cały czas monitorujemy sytuację – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wprowadzona została też aplikacja, w której raportowana jest liczba wolnych łóżek na oddziałach pediatrycznych. Dane te gromadzone są też przez NFZ.

Rozmawiano także o działaniach pomocowych kierowanych do uchodźców wojennych z Ukrainy.
- Jesteśmy gotowi do przyjęcia Ukraińców. Gdyby była taka konieczność, jesteśmy w stanie ustawić ogrzewane namioty do wydawania żywności. Przypomnę, że cały czas działa noclegownia na dworcu w Krakowie – prowadzona przez nas i przez ZHP. W tym miejscu pragnę podziękować harcerzom za fenomenalną współpracę – tłumaczy wojewoda.

Podjęty został również temat zapadliska, które jakiś czas temu uaktywniło się w Trzebini. Obecnie oczekiwane są wyniki kompleksowych badań prowadzonych przez ekspertów z AGH, na rzecz Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na tę chwilę nie ma sygnałów, aby takie deformacje miały zagrażać budynkom mieszkalnym.

Uchwała Rady Miasta Krakowa o strefie czystego transportu to temat budzący duże zainteresowanie opinii publicznej. Aktualnie służby prawne Wojewody Małopolskiego prowadzą ocenę nadzorczą tejże uchwały, sprawdzając, czy spełnia ona wymogi formalno-prawne.
- Jest 8 bardzo krytycznych uwag wobec tego projektu [od osób fizycznych i stowarzyszeń]. Analizujemy je pod kątem prawnym. Wojewoda jest zobowiązany do nadzoru prawnego i musi pochylić się nad wątpliwościami mieszkańców – dodaje wojewoda.


Wojewoda podsumował tez wyniki kontroli NIK dotyczącej realizacji przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie zadań finansowanych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Jak stwierdzili kontrolerzy, w okresie objętym kontrolą Wojewoda małopolski co do zasady prawidłowo realizował zadania finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. (…) W wyniku realizacji przez Wojewodę zadań finansowanych z FPC uzyskano efekty rzeczowe związane z przeciwdziałaniem COVID-19 w postaci m.in. uruchomienia szpitali tymczasowych, zapewnienia personelu medycznego skierowanego do pracy w tych szpitalach, dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego, udzielonego wsparcia dla domów pomocy społecznej w celu przeciwdziałania skutkom rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.


Na koniec wojewoda Łukasz Kmita symbolicznie połamał się opłatkiem z Małopolanami i złożył życzenia.
- Opłatek jest czymś wyjątkowym, czymś co nas wyróżnia. Życzę spokoju w te Święta , błogosławieństwa Bożego. Życzę, aby Światło betlejemskie zawitało do naszych serc, aby rozproszyło mroki ciemności. Abyśmy potrafili wybrać w życiu to, co najważniejsze, czyli nadzieję wypływającą z betlejemskiego żłóbka. W ten symboliczny sposób chcę się z Państwem połamać opłatkiem i życzyć zdrowych, spokojnych Świąt. Bądźmy dla siebie dobrzy, kochajmy się wzajemnie, a w Nowym Roku bądźmy życzliwi i uśmiechajmy się do siebie. Wszelkiej pomyślności! – życzy wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zapraszamy do obejrzenia całego programu: https://krakow.tvp.pl/28540032/tematy-dnia


20221223 TD 20221223 TD
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj