Dziś przypada 80. rocznica dokonania przez bojowców z żydowskich organizacji podziemnych udanego zamachu na niemiecką kawiarnię „Cyganeria” w Krakowie. W miejscu zamachu – przy ul. Szpitalnej 38 - odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą ten odważny czyn. W uroczystości uczestniczył II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.
- Jak mówił marszałek Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Dzisiejsze wydarzenie jest upamiętnieniem wydarzenia sprzed 80 lat, ale również nauką dla przyszłych pokoleń. To nasz hołd dla bojowców z żydowskich organizacji podziemnych, którzy z odwagą i determinacją sprzeciwiali się niemieckim okupantom – mówi II wicewojewoda Mateusz Małodziński.
W kawiarni „Cyganeria” przy ul. Szpitalnej w Krakowie mogli przebywać wyłącznie Niemcy. 22 grudnia 1942 r. Żydowska Organizacja Bojowa dokonała zamachu na to miejsce. Zginęło 11 Niemców, a 13 zostało rannych. Równocześnie inna grupa obrzuciła granatami kawiarnię „Bisanz”, jednak ten atak nie wyrządził żadnej szkody. W ramach tej samej akcji na miejscu przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym złożono wieniec z napisem: Na coś przysięgał, my wykonamy, a na mostach rozwieszono polskie flagi. Represje Niemców oraz aresztowanie kierownictwa organizacji doprowadziły do rozbicia ŻOB.
Źródło informacji historycznych: IPN