Strażnicy przesłania Cycerona. Odznaczenia dla pracowników Biblioteki Kraków
2022-12-15

Znajdują się przy Krakowskiej 29, na al. Daszyńskiego 22 i ul. Ugorek 14. Można je też znaleźć m.in. przy Łużyckiej, Telimeny czy na os. Kalinowym. Jak Kraków długi i szeroki – spowija go ta wyjątkowa sieć. Co łączy te wszystkie lokalizacje? To miejsca zdobywania wiedzy, źródła niekończących się przygód, wreszcie integracji społecznej i poszerzania horyzontów. Mowa oczywiście o Bibliotece Kraków. W uroczystym spotkaniu pracowników tej jednostki uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Jak mówił pisarz, mówca, polityk, dowódca wojskowy, filozof i prawnik rzymski, Marek Tulliusz Cycero: „Czytanie rozwija rozum młodzieży, odmładza charakter starca, uszlachetnia w chwilach pomyślności, daje pomoc i pocieszenie w przeciwnościach”. Książka ma swój jeden i niepowtarzalny charakter. Chociaż współczesny świat rozwija się w ogromnym tempie, jej liczne zalety pozostają niezmienne. Na uznanie zasługuje fakt, że pozostają Państwo na straży tego ogromnego dziedzictwa, dbając także o to, aby czytelnictwo rozwijało się i budziło zainteresowanie wszystkich mieszkańców Krakowa, także tych najmłodszych – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Biblioteka Kraków jest jednostką samorządową gminy Kraków. W jej skład wchodzi 56 filii, Biblioteka Główna oraz dwa punkty biblioteczne. Dzisiaj, w siedzibie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, spotkali się jej pracownicy, by w przedświątecznej atmosferze dzielić się doświadczeniami, a także złożyć sobie życzenia. Wydarzenie było okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych z nich. Prezydent Andrzej Duda odznaczył łącznie 15 osób. Przyznane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Medale Złote i Srebrne za Długoletnią Służbę wręczył wojewoda Łukasz Kmita.

- Dzisiejsze odznaczenia to dowód tego, że uczynili Państwo ze swojej pracy pasję. Proszę przyjąć te Medale jako podziękowanie za podjęty trud. Jestem przekonany, że staną się one także źródłem motywacji do odważnego i twórczego realizowania kolejnych wyzwań – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Spośród odznaczonych dwie osoby odebrały Medal Srebrny, a pozostałe wyróżniono Medalem Złotym.

Do roku 2017 na krakowskiej mapie można było znaleźć cztery samodzielne biblioteki: Krowoderską Bibliotekę Publiczną, Nowohucką Bibliotekę Publiczną, Podgórską Bibliotekę Publiczną oraz Śródmiejską Bibliotekę Publiczną. Wraz z początkiem roku 2017 zostały one połączone w jedną jednostkę.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Biblioteki Kraków, za główną misję przyjmuje ona aktywny udział w rozwoju społeczeństwa o wysokich standardach wiedzy i kultury, zaangażowanego, spełniającego wymogi nowoczesności i wyzwania ważnego ośrodka uniwersyteckiego. Zakres podejmowanych działań obejmuje m.in. prowadzenie działalności kulturalnej, oświatowej i informacyjnej, jak również uczestniczenie w upowszechnianiu wiedzy i kultury.


20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy 20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy 20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy 20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy 20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy 20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy 20221215 Muzeum AK opłatek bibliotekarzy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj