- Byli w różnym wieku i na różnych etapach swojej życiowej drogi. Pracowali, studiowali, komuś urodziło się pierwsze czy kolejne dziecko. Mieli swoje plany i marzenia. 13 grudnia 1981 r. zweryfikował je brutalnie. Represje, przemoc i aresztowania, których ówczesne społeczeństwo stało się świadkiem i uczestnikiem, nie zniewoliły wolnego ducha polskiego narodu. Każdego roku wspominamy i oddajemy hołd zabitym i poszkodowanym przez reżim komunistyczny. Także w tym roku zachęcam, aby przyłączyć się do obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce poprzez udział w zaplanowanych wydarzeniach i zapalenie Światła Wolności – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
W intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego
Krakowskie obchody przygotowane zostały przez Region Małopolski NSZZ „Solidarność”. Rozpocznie je msza święta w katedrze wawelskiej o godz. 16:30, odprawiona w intencji Ojczyzny i Ofiar stanu wojennego.
Tuż po zakończeniu eucharystii nastąpi przemarsz na plac o. A. Studzińskiego pod Krzyż Katyński, gdzie złożone zostaną wiązanki i wieńce. Zapłoną także znicze.
Światło Wolności
Wzorem ubiegłych lat, 13 grudnia prowadzona jest kampania społeczna upamiętniająca rocznicę grudniowych wydarzeń z 1981. Akcję pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” – koordynuje Instytut Pamięci Narodowej. Nawiązuje ona do apelu, jaki tamtej zimy wystosowali ówczesny prezydent USA Ronald Reagan oraz polski papież Jan Paweł II. W geście solidarności, w oknach Białego Domu oraz w Pałacu Apostolskim w Watykanie zapalone zostały świece. Był to symbol przypominający, że światła wolności nie można ugasić. Za tym przykładem świece zapalone zostały w wielu domach także w Polsce.
Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do przyłączenia się do tej akcji. Także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie dokładnie o godz. 19.30 zapłonie symboliczna świeca.
- Podtrzymywanie pamięci o wydarzeniach sprzed 41 lat jest naszym zobowiązaniem. Tylko naród świadomy swej historii może rozwijać się i kształtować przyszłość mądrze i odpowiedzialnie. Dlatego także w moim gabinecie przy Basztowej zostanie w oknie umieszczona i zapalona świeca. Wierzę, że Małopolanie również włączą się licznie w ten gest pamięci i solidarności – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
Do wspólnego zapalenia światła wolności wojewoda zaprosił członków Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Spotkanie będzie także okazją do wspomnień oraz rozmów o bieżących wyzwaniach w zakresie chociażby integracji środowisk opozycyjnych. Swój udział zadeklarowali również organizatorzy wtorkowych wydarzeń rocznicowych z Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność”.