Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie kształci specjalistów wielu branż, w tym tych powiązanych z górnictwem i wydobywaniem oraz eksploatacją paliw kopalnych. To właśnie tu kultywowana jest wyjątkowa Barbórka z tradycjami górniczymi. W uroczystych obchodach Dnia Górnika w AGH wziął udział wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Podczas uroczystości wojewoda odczytał list skierowany do uczestników uroczystości przez premiera Mateusza Morawieckiego.
- Wierzę, że przynależność do górniczego stanu jest powodem Państwa dumy. Dziękuję, że z oddaniem pielęgnujecie najstarsze górnicze tradycje i przekazujecie je kolejnym pokoleniom. W tym ważnym dniu Jego Magnificencji, Senatowi, kadrze naukowej i dydaktycznej, pracownikom oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju Akademii Górniczo-Hutniczej, przekazuję wyrazy wdzięczności i uznania za dotychczasową działalność oraz owoce Państwa codziennej pracy. Niech święta Barbara czuwa nad Wami i otacza Was swoją opieką - napisał premier Mateusz Morawiecki.
W imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Łukasz Kmita w asyście rektora AGH prof. Jerzego Lisa wręczył 6 odznaczeń państwowych, wśród nich Srebrny Krzyż Zasługi oraz 5 Medali za Długoletnią Służbę, 4 Srebrne i 1 Brązowy.
Barbórka w murach Akademii Górniczo-Hutniczej to niepowtarzalna szansa na zapoznanie się z tradycjami górniczymi.
- Tradycja święta górniczego jest wciąż żywa. Szczególnie ważne jest to w Akademii Górniczo-Hutniczej – uczelni, która „z węgla wyrosła”. Tu przeszłość spotyka się z wyzwaniami przyszłości i szeroko pojętej nowoczesności. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie stawia na najnowsze rozwiązania w każdej dziedzinie i na rozwój zarówno pracowników, jak i studentów. To właśnie takie podejście sprawia, że uczelnia jest tak chętnie wybierana przez młodych. Gratuluję wszystkim odznaczonym i życzę wielu kolejnych sukcesów oraz opieki św. Barbary – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Wśród tegorocznych tradycyjnych obrzędów barbórkowych nie mogło również zabraknąć „skoku przez skórę”, czyli symbolicznego pasowania na górnika studentów I roku kierunku górnictwa i geologii.