Pod opieką św. Barbary i św. Kingi. Barbórkowe uroczystości w Bochni
2022-12-08

Żywot utkany legendą – tak w skrócie można by opisać św. Barbarę. Dziś pochodzącą z Nikodemii świętą kojarzymy przede wszystkim z patronowaniem braci górniczej. To właśnie w okresie, w którym w Kościele katolickim przypada jej wspomnienie, górnicy obchodzą swoje wyjątkowe święto. Dzisiaj uroczystości barbórkowe odbyły się w Kopalni Soli w Bochni. Uczestniczyli w nich m.in.: doradca Prezydenta RP Piotr Nowacki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych i pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Piotr Pyzik, posłowie: Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski i Stanisław Bukowiec oraz wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Obecny był także komendant wojewódzki Policji w Krakowie, przedstawiciele władz samorządowych, nauki i urzędów górniczych. 

Tradycyjnie rozpoczęły się one od mszy świętej w kaplicy św. Kingi znajdującej się ponad 200 metrów pod ziemią. Warto wspomnieć, że z miejscem tym św. Kinga związana jest w dwojaki sposób. Po pierwsze, za sprawą legendy o pierścieniu, który wrzucony do kopalni węgierskiej miał się cudownie odnaleźć w pierwszej bryle soli wydobytej w Bochni. Po drugie – z uwagi na fakt, że solnym górnikom patronuje właśnie św. Kinga.

- Barbórka to dzień symbolicznie wieńczący rok ciężkiej i odpowiedzialnej pracy górników, dzień przekonujący o sile i pięknie wielowiekowej tradycji, współtworzącej tożsamość górniczego stanu. Barbórkowe uroczystości, jako część wspólnego dziedzictwa naszej Ojczyzny, pozostają symbolem lokalnego ducha, przekazywanego z pokolenia na pokolenie etosu pracy i unikatowej górniczej kultury (…). Szanowni Górnicy, dziękuję za Waszą odpowiedzialną pracę i trud, który podejmujecie każdego dnia. Dziękuję za to, co robicie dla swojego regionu i Polski. Wierzę, że przynależność do górniczego stanu jest powodem Waszej dumy i satysfakcji. Byłym i obecnym pracownikom bocheńskiej kopalni oraz wszystkim zebranym na barbórkowych obchodach życzę wytrwałości w pracy i pomyślności w życiu osobistym - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście odczytanym przez wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę.

Specjalne słowo do zebranych skierował także prezydent RP Andrzej Duda. Przekazał je doradca prezydenta – Piotr Nowacki.

Tegoroczna Barbórka była także okazją do wspomnienia tych, którzy mieli wkład w rozwój Kopalni Soli w Bochni na przestrzeni lat. Nie zabrakło również podziękowań za bieżącą współpracę i zaangażowanie braci górniczej w opiekę nad tym wyjątkowym zabytkiem UNESCO.

- Początki bocheńskiej kopalni jako zakładu wydobywczego sięgają 1248 roku. Szczęść Wam Boże! Za trud codziennej pracy, za podtrzymywanie tradycji, wreszcie – za rozsławianie Małopolski poprzez rozwijanie jej potencjału turystycznego. Sprawując opiekę nad wyjątkowym zabytkiem, jakim jest Kopalnia Soli w Bochni, kultywujecie zadanie rozwijania potencjału tego miejsca. Niech każdy dzień realizowania tej misji przynosi satysfakcję i inspiruje do podejmowania nowych wyzwań – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.


20221208 Bochnia 20221208 Bochnia 20221208 Bochnia 20221208 Bochnia 20221208 Bochnia 20221208 Bochnia 20221208 Bochnia 20221208 Bochnia
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj