Po ogłoszeniu w kwietniu, że Google stworzy w Krakowie zespoły inżynierskie budujące kluczowe elementy swojej chmury obliczeniowej, dzisiaj pierwsi inżynierowie i inżynierki oficjalnie rozpoczynają pracę z historycznego biura zlokalizowanego przy Rynku Głównym. To tu będą powstawać technologie chmurowe Google odpowiedzialne za działanie globalnych produktów i usług Google, z których korzystają miliardy osób i firm na całym świecie. W uroczystej inauguracji pracy krakowskiego biura uczestniczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Kraków to miasto, gdzie przeszłość spotyka się z przyszłością. Dlatego obecność biura Google w historycznej kamienicy przy krakowskim Rynku ma też wymiar symboliczny. Małopolska stawia na ambitne projekty, a z pewnością takie ma do zaoferowania Google. Z wielką radością przyjąłem wiadomość, że to w Krakowie – mieście nauki – powstawać będą rozwiązania odpowiadające za to, jak działa światowy internet, czy usługi, z których korzystają największe światowe przedsiębiorstwa. Nauka, wysokospecjalistyczne technologie, biznes, a w tle historia – to chyba najlepsze połączenie, gwarantujące efekt synergii, a tym samym szeroko pojęty sukces. I tego Państwu życzę – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Google od dawna jest obecny w Krakowie i jesteśmy podekscytowani tym, że nasze zespoły inżynierskie mogą ponownie pracować z tego wyjątkowego biura, wnosząc znaczący wkład w tworzenie rozwiązań chmury Google. Kraków to atrakcyjne, nowoczesne miasto i uznany ośrodek akademicki - to wszystko tworzy doskonałe warunki do rozwoju najbardziej zaawansowanych technologii – mówi Magdalena Rabiej, szefowa biura Google w Krakowie.
Krakowskie zespoły inżynierskie Google są odpowiedzialne za rozwój kluczowych elementów usług chmury obliczeniowej oraz światowej infrastruktury internetowej. To m.in. Content Delivery Network, pozwalająca przesyłać do internautów na całym świecie dane, multimedia oraz transmisję strumieniową; system Borg - zarządzający pracą centrów danych Google; oraz usługi takie jak BigQuery, która jest wykorzystywana przez największe światowe firmy do analizy posiadanych przez nie danych.
Siedzibą zespołów inżynierskich Google w Krakowie jest biuro zlokalizowane przy historycznym Rynku Głównym, w kamienicy pochodzącej z XIV wieku.
Kraków był pierwszym polskim miastem, w którym Google otworzył biuro inżynieryjne, działające od 2007 do 2015 roku. Inżynierowie i inżynierki pracujący od teraz ponownie w krakowskim biurze będą blisko współpracować z zespołami rozwijającymi chmurę Google w Warszawie i w innych biurach firmy na całym świecie.