Ambasador Izraela z wizytą w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim
2022-11-22

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita gościł dziś w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie ambasadora Izraela w Polsce Yacova Livnego. Podczas rozmowy poruszone zostały tematy dotyczące m.in. społeczności żydowskiej w Małopolsce, wojny na Ukrainie czy współpracy gospodarczej i kulturalnej.

– Dziś musimy patrzeć na bezpieczeństwo międzynarodowe. Dziękuję stronę izraelskiej za pomoc na rzecz wolnej Ukrainy. Pamiętam, jak w pierwszych tygodniach wojny w Polsce lądowali lekarze z Izraela. Wojna przypomniała, jak bardzo szkodzi nienawiść. Historia zatacza koło i nie możemy do tego dopuścić. Jest to lekcja dla młodych pokoleń, że wolność jest kruchym darem. Dziś wszystkim nam potrzebna jest silna refleksja o świecie, w jakim żyjemy – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Rozmowa dotyczyła także Festiwalu Kultury Żydowskiej, który co roku odbywa się w Krakowie i pamięci historycznej.

– Aktualne młode pokolenie jest wolne i nie pamięta ciężkich czasów wojny i komunizmu, ale potrafi szanować i interpretować historię. Polacy wyciągają z niej  wnioski. Najważniejszy to ten, że wzajemne relacje zawsze należy budować na szacunku i prawdzie – dodaje wojewoda.

AH0A6866AH0A6840AH0A6843AH0A6853AH0A6850AH0A6861
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj