Pomagają przezwyciężyć trudne sytuacje życiowe. Wspierają w procesie usamodzielniania i integracji społecznej. W ich pracy kluczowa jest empatia. Pracownicy socjalni dziś obchodzą swoje święto.
W Gminnym Centrum Kultury w Żabnie odbył się Czwarty Powiatowy Dzień Pracownika Socjalnego w Powiecie Tarnowskim połączony z konferencją pn. „Współczesne kierunki i wyzwania polityki społecznej oraz pracy socjalnej”. Udział w wydarzeniu wziął I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez starostę tarnowskiego Romana Łucarza oraz burmistrz Żabna Martę Herduś.
- Pragnę przekazać Państwu wyrazy uznania za zaangażowanie i poświęcenie na rzecz pomocy osobom potrzebującym. Podejmowane przez Państwa inicjatywy oraz realizacja stawianych przed Państwem trudnych i wymagających zadań budzą mój szczery podziw i wdzięczność, którą wyrażam w imieniu wszystkich osób, które potrzebując konkretnej pomocy, tę od Państwa otrzymali. Dziękuję jednocześnie za dotychczasową współpracę w zakresie realizacji poszczególnych zadań i zrozumienie dla wagi podejmowanych działań, co przekłada się na skuteczność naszych wspólnych działań. Państwa determinacja i poświęcenie w niesieniu pomocy innym osobom, szczególnie w tak trudnych czasach, zasługują na najwyższe wyrazy uznania. Dziękując za każdy gest, uśmiech i dobre słowo, które dają nadzieję najbardziej potrzebującym, życzę Państwu wszelkiej pomyślności w życiu osobistym, a także dalszych sukcesów w pracy zawodowej, wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz by każdego dnia odczuwali Państwo satysfakcję z podejmowanych działań – napisał wojewoda małopolski Łukasz Kmita w liście skierowanym do małopolskich pracowników socjalnych.
- Wszystkim pracownikom socjalnym, którzy dziś obchodzą swoje święto, przekazuję słowa wielkiego uznania i ogromnej wdzięczności za Państwa codzienną pracę. Misja, jaką Państwo pełnią, ma zasadniczy wkład w życie społeczności lokalnych. Wasza praca przywraca wielu ludziom wiarę w lepsze jutro. Życzę, aby ta szczególna służba publiczna przynosiła Państwu dumę i dawała poczucie satysfakcji – mówi I wicewojewoda Ryszard Pagacz
Przypadający na 21 listopada Dzień Pracownika Socjalnego został ustanowiony na mocy ustawy o pomocy społecznej z 29 listopada 1990 roku. Postanowienia w tym zakresie powtórzyła ustawa z 2004 roku.
Pracownicy socjalni są najczęściej pracownikami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej. Stąd też ich głównym zadaniem jest właśnie realizacja zadań pomocy społecznej. Ta z kolei – o czym warto pamiętać – jest udzielana z urzędu albo na wniosek. Bardzo często zdarza się również, że pracownicy socjalni podejmują interwencje na podstawie niepokojących sygnałów ze środowiska.
Na barkach pracowników socjalnych spoczywa wiele odpowiedzialnych i wymagających zadań. Chodzi m.in. o pracę socjalną i udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych osobom, które dzięki tej pomocy będą zdolne samodzielnie rozwiązywać problemy będące przyczyną trudnej sytuacji życiowej.
Pracownicy socjalni analizują i oceniają zjawiska, które powodują zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej. Zajmują się również kwalifikowaniem do uzyskania tych świadczeń. Szeroki katalog zadań pracowników socjalnych obejmuje także pomoc w uzyskaniu poradnictwa dotyczącego możliwości rozwiązywania problemów. Sporo czasu i uwagi pracownicy socjalni poświęcają również pobudzaniu społecznej aktywności i inspirowaniu działań samopomocowych w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób, rodzin, grup i środowisk społecznych.
Co ważne, pracownicy socjalni współpracują z innymi specjalistami w celu przeciwdziałania i ograniczania patologii i skutków negatywnych zjawisk społecznych. Współuczestniczą w inspirowaniu, opracowaniu, wdrożeniu oraz rozwijaniu regionalnych i lokalnych programów pomocy społecznej ukierunkowanych na podniesienie jakości życia.
Źródło: https://www.gov.pl/web/rodzina/pracownik-socjalny-zawod-trudny-i-potrzebny