Przebudowa drogi gminnej w Trzebienicach zakończona. Sprawność wykonania inwestycji zapewniły rządowe środki
2022-11-21

- Prawie 7,7 mln zł gmina Gołcza otrzymała w ramach I rozstrzygnięcia Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Spośród dwóch zadań, dla których samorząd zabiegał o wsparcie, jedno zostało właśnie ukończone i oddane do użytku. To zadanie infrastrukturalne z Trzebienic. Dzięki oddanej właśnie do użytku inwestycji większy komfort odczują wszyscy przemierzający przebudowaną drogę gminną. To dobry przykład tego, czemu mają służyć rządowe środki. Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego stawia na zrównoważony rozwój, dlatego wsparcie trafia także dla mniejszych miejscowości i wsi – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dziś w Trzebienicach w gminie Gołcza odbyło się uroczyste otwarcie drogi gminnej przebudowanej właśnie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. W wydarzeniu uczestniczyli: poseł na Sejm RP Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta miechowski Jacek Kobyłka i wójt gminy Gołcza Lesław Blacha.

Pomocna dłoń dla małych miejscowości

Na zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa drogi gminnej nr 140131K w miejscowości Trzebienice w km roboczym 0+000-3+226” gmina Gołcza zawnioskowała o 4 702 500 zł i w takiej wysokości uzyskała promesę wsparcia.

- Dzięki funduszom z Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych małe miejscowości takie jak Trzebienice mają możliwość rozwoju. Poprawiają się warunki życia poprzez lepsze drogi, ulepszoną infrastrukturę komunalną czy rekreacyjną. Bez tych środków i tak dużej skali dofinansowania wiele z tych inwestycji byłoby niezrealizowanych – mówi wójt gminy Gołcza Lesław Blacha.

Ostatecznie koszt inwestycji infrastrukturalnej wyniósł 4 644 608,78 zł. Rządowe środki pozwoliły finalnie na pokrycie blisko 95% wartości zadania.

Patrząc na zadanie kompleksowo

Przebudowa drogi gminnej w Trzebienicach to zadanie, które zrealizowano kompleksowo. Uczestnicy ruchu drogowego zauważą przede wszystkim nową nakładkę asfaltową. Została ona położona na odcinku długości 3,226 km.

Wybudowane zostały także pobocza z kostki brukowej. Stanowią one powierzchnię o wielkości 650 m².

Zapewniono również modernizację odwodnienia i odpowiednie oświetlenie. Zamontowano lampy solarne, a pozostałe dwadzieścia lamp wymienionych zostało na lampy LED. Na przebudowanym odcinku zamontowano także nowe wiaty przystankowe. Całość zyskała także niezbędne oznakowanie.

Wyrównywanie szans

- Według danych z Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który został przeprowadzony w ubiegłym roku, Trzebienice mają 240 mieszkańców. Jak podkreślał kilkukrotnie Premier Mateusz Morawiecki, u progu transformacji polska wieś, gminy i małe miasteczka zostały pozostawione same sobie. Jednym z głównych zadań, jakie stawia sobie obecny rząd, jest zaś przesuwanie środków na realizację inwestycji tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Dzięki tak prowadzonej polityce miejsca takie jak Trzebienice mogą nadrabiać zaległości i niwelować zaszłości z minionych lat. To ogromnie ważne i potrzebne zadania, które ukierunkowane są na wsparcie mieszkańców wszystkich małych ojczyzn – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- To właśnie z tego względu – w imię polityki wyrównywania szans – do gminy Gołcza w ramach specjalnego naboru z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych, skierowanego do gmin, w których funkcjonowały PGR – została skierowana kwota blisko 3,2 mln zł. Z tej puli ponad 1,5 mln zł otrzymało zadanie pn. „Urządzenie terenu sportowo-rekreacyjnego oraz adaptacja części budynku remizy OSP Trzebienice na potrzeby świetlicy wiejskiej” – dodaje wojewoda Kmita.

Gmina Gołcza otrzymała również dofinansowanie w ramach II naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych. Kwota 12 750 000 zł została przeznaczona na zadanie „Zagospodarowanie terenu kamieniołomu w Ulinie Wielkiej - etap II”. Pierwszy etap tego zadania został dofinansowany kwotą 2 975 000 zł w ramach naboru I.

- To inwestycje z rządowym dofinansowaniem, z biało-czerwoną flagą. Te projekty traktujemy z jednakową uwagą jak wielkie przedsięwzięcia. Nie ma Polski „A” i Polski „B”. Każda inwestycja lokalna to inwestycja w rozwój i jako taka zasługuje na miano „strategicznej”. Wspólnymi siłami, wraz z samorządami, realizujemy zadania służące mieszkańcom i pozwalające pełniej wykorzystać potencjał także mniejszych miejscowości – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.


Otwarcie_drogi_Trzebienice Otwarcie_drogi_Trzebienice Otwarcie_drogi_Trzebienice Otwarcie_drogi_Trzebienice Otwarcie_drogi_Trzebienice Otwarcie_drogi_Trzebienice Otwarcie_drogi_Trzebienice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj