Zwycięscy posłańcy. Gala wręczenia nagród za loty gołębi pocztowych w Olkuszu
2022-11-19

Ważą mniej niż pół kilograma. Prędkość ich lotu to nawet ponad 100 km/h. Podczas zwodów mogą pokonać odległość nawet tysiąca km! Gołębie pocztowe, bo o nich mowa, wykorzystywane do przesyłania wiadomości były już w starożytności. Pełniły rolę posłańców najważniejszych informacji, m.in. o zwycięstwach czy klęskach wojennych. Dziś hoduje się je głównie dla sportu.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wziął udział w gali wręczenia nagród za loty gołębi pocztowych w Olkuszu.

– Ok. 40 hodowców należących do Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział Olkusz zaprezentowało umiejętności swoich skrzydlatych przyjaciół. Start w konkursie poprzedzony był długimi przygotowaniami. Aby utrzymać zwierzęta w jak najlepszej formie, należy kształtować ich cechy. Do tego potrzebne są wiedza i doświadczenie. Gratuluję Państwu sukcesów, a przede wszystkim pasji i zamiłowania do gołębiarstwa – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zdolności powrotno-lotowe gołębi wykorzystywano na ziemiach polskich – jak na całym świecie – od najdawniejszych czasów. Ruch hodowli i lotowania gołębi – w celach już nie tylko doraźnie użytecznych, ale i konkurencyjno-sportowych – rozpoczął się na naszych ziemiach w pierwszych latach XX wieku.

W 1905 roku powstało pierwsze zrzeszenie hodowców gołębi. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku było ich już kilkanaście. Ministerstwo Spraw Wojskowych opracowało i wdrożyło specjalny regulamin dotyczący gołębi. Ptaki te były ważnym instrumentem łączności o charakterze strategicznym. W 1939 roku hitlerowski okupant zakazał Polakom ich hodowli, niszcząc niemal cały nasz dorobek w tej dziedzinie. Nieprzestrzeganie stosownego zarządzenia groziło surowymi konsekwencjami, nawet karą śmierci.

Odbudowa hodowli, a tym samym ruchu gołębiarskiego i gołębiarskiej organizacji, zaczęła się tuż po wojnie. 1 kwietnia 1946 roku odbył się w Krakowie ogólnopolski zjazd okręgowych grup lotowych i towarzystw hodowców gołębi pocztowych. W 1948 w Katowicach zorganizowano pierwszą ogólnopolską wystawę gołębi pocztowych, w której udział wzięli także hodowcy zagraniczni. Wróciliśmy do międzynarodowej rodziny hodowców gołębi pocztowych.

Źródła: https://pzhgp.pl/, 

https://www.turkoty.pl/43-szybkosc-lotu-golebi.html

https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Go%C5%82%C4%85b_pocztowy

20221119 gołębie 20221119 gołębie 20221119 gołębie 20221119 gołębie 20221119 gołębie 20221119 gołębie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj