Wzniesiono je w XIII wieku. Pełniły funkcję wielkiej hali targowej, po czym zostały przekształcone w miejsce spotkań i wystawnych bali. Zostały pierwszą siedzibą Muzeum Narodowego w Krakowie. Sukiennice są historyczną i kulturalną wizytówką naszego województwa i kraju. Dziś – w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości – w murach tak ważnego i symbolicznego miejsca, na zaproszenie wojewody małopolskiego Łukasza Kmity spotkali się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej, służb, inspekcji, straży, świata nauki oraz szeregu instytucji, które na co dzień wykonują zadania państwa.
Jeden cel: służba Najjaśniejszej Rzeczypospolitej
– Wśród zebranych dzisiaj gości są przedstawiciele wielu organizacji i służb. Na co dzień pełnimy różne obowiązki służbowe, ale w swoich działaniach mamy jeden cel: służbę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Wszystkim Państwu dziękuję za dążenie do rozwoju naszej Ojczyzny. Razem budujemy lepszą przyszłość. Razem dbamy o dobro wspólne. Razem jesteśmy silniejsi. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości pragnę przekazać wyrazy wdzięczności i szacunku za dotychczasową współpracę. Dziękuję również przedstawicielom korpusu dyplomatycznego za bieżącą współpracę. Szczególnie w ostatnim okresie jej siła stała się szczególnie cenna – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
- Gratuluję serdecznie z okazji Święta Niepodległości. Ten rok stanowił wyzwanie dla nas wszystkich. Rosyjska wojna przeciw Ukrainie zmieniła cały świat. Solidarność, którą okazali Polacy Ukrainie, zasługuje na najwyższy szacunek. Na najwyższe uznanie zasługuje polskie społeczeństwo obywatelskie - wszyscy wolontariusze, którzy nieśli pomoc – zaznaczył dziekan Korpusu Konsularnego dr Michael Groβ.
W otoczeniu najcenniejszych dóbr narodowych
W Sali Henryka Siemiradzkiego – nazwanej ku pamięci malarza, który zapoczątkował istnienie Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – odśpiewano hymn Polski.
– Historia galerii w Sukiennicach nie była łatwa. Za jej początek uznajemy ofiarowanie obrazu „Pochodnie Nerona”. W 1879 roku Henryk Siemiradzki podarował Sukiennicom olbrzymie płótno „na pożytek krajowi”. Pierwsza i druga wojny światowe oraz czas remontów oddaliły dzieło od miejsca jego przeznaczenia. Lata starań przyniosły jednak oczekiwany skutek. Dziś, kiedy patrzymy na tę wspaniałą kolekcję, widzimy historię Polski. Poprzez nią widzimy, kim sami jesteśmy. Odśpiewany dzisiaj hymn w tym symbolicznym miejscu pokazuje, jak walecznym i odważnym jesteśmy narodem. Jak ogromny jest nasz potencjał! Jak wielki jest Kraków jako miasto nauki, sztuki i kultury! – mówi wojewoda Łukasz Kmita.
W najstarszym oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie można podziwiać obecnie dzieła takich artystów jak: wspomniany Henryk Siemiradzki, Władysław Podkowiński, Anna Bilińska-Bohdanowicz, Józef Chełmoński, Piotr Michałowski, Marcello Bacciarelli, Jacek Malczewski, Jan Matejko, Tadeusz Ajdukiewicz, Artur Grottger, Maurycy Gottlieb, Wojciech Korneli Stattler, Aleksander Gierymski i Pius Weloński.
Pieśni „ku pokrzepieniu serc”
Spotkanie uświetniła Orkiestra Baczków z Bochni. Specjalnie przygotowany koncert obejmował utwory: „Żołnierski krok”, „Hej, hej, ułani”, „Pałacyk Michla”, „Serce w plecaku”, „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Pod Tatrami”, „Dziś idę walczyć, mamo” oraz „Przybyli ułani”.
- Mimo prób odebrania nam niepodległości stoimy dzisiaj z wysoko podniesionymi czołami. Przypominamy sobie o naszych przodkach. To dzięki nim jesteśmy stoimy teraz w otoczeniu najcenniejszych dóbr narodowych. Bo to także sztuka i pieśń patriotyczna prowadziły Polaków przez mroki niewoli, służąc „ku pokrzepieniu serc” – dodaje wojewoda Kmita.
Orkiestra Baczków powstała w 1994 roku z inicjatywy księdza Tadeusza Gorki, wikariusza parafii św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach. W styczniu 2000 roku Orkiestra została zarejestrowana przy Gminnym Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni. Rok później zadebiutowała poza granicami naszego kraju podczas Święta Narodów w Hamburgu.
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości
– Jutro przypomnimy sobie na nowo wartości, które scalały polski naród w najtrudniejszych chwilach. Będziemy świętować 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Serdecznie zachęcam do udziału w uroczystościach, które organizujemy w Krakowie. Zapraszam na Wawel, skąd, po mszy świętej, ruszy biało-czerwony pochód. Złożymy kwiaty przy Krzyżu Katyńskim. Upamiętnimy Niepodległą z ziemi i z powietrza. Na placu Jana Matejki, gdzie odbędzie się punkt kulminacyjny uroczystości, odegrany zostanie hymn państwowy. Zasłużeni Małopolanie odbiorą odznaczenia państwowe, a obcokrajowcy zostaną Polakami, otrzymując obywatelstwa. Także dzisiaj spotykamy się po to, by pokazać, jak ważna i bliska jest nam wszystkim Niepodległa – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.
Szczegółowy plan uroczystości 11 listopada: https://www.malopolska.uw.gov.pl/PressArticlePage.aspx?id=14398