Są nazywani „niewidzialnym sercem Policji”. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie mundurowych bez ich wsparcia. Cywilni pracownicy Policji stanowią w małopolskim garnizonie grupę niemal 1700 osób. Prawie połowa z nich należy do korpusu służby cywilnej.
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita uczestniczył w krakowskich obchodach 100-lecia Służby Cywilnej w małopolskiej Policji. Uroczystość odbyła się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i była okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień.
– Policja to nie tylko osoby noszące mundur. To także referenci i specjaliści w różnych dziedzinach. To pracownicy cywilni, którzy codziennie sumiennie pełnią swoją misję. Bez ich profesjonalizmu i zaangażowania nie byłoby sprawnie funkcjonującej administracji rządowej. Z okazji 100-lecia Służby Cywilnej w Polsce składam wyrazy uznania dla Państwa pracy oraz życzę sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym. Serdecznie gratuluję przyznanych odznaczeń i wyróżnień – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Podczas uroczystości w KWP w Krakowie wojewoda Łukasz Kmita i komendant KWP Michał Ledzion wręczyli:
- 7 przyznanych przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Medali za Długoletnią Służbę, w tym 1 Złoty, 5 Srebrnych i 1 Brązowy,
- 13 przyznanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego Medali za Zasługi dla Policji, w tym 3 Złote i 10 Brązowych.
Medal za Zasługi dla Policji został ustanowiony ustawą z 7 czerwca 2001 roku jako odznaczenie za wybitne zasługi w dziedzinie realizacji ustawowych zadań Policji. Zgodnie z ustawą odznaczenie to może być nadawane za inicjowanie lub organizowanie działań mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw lub wykroczeń.
Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony w 1938 roku, a przywrócony w 2007 roku. Jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie państwa.