Między innymi 160 strażaków i 26 pojazdów specjalistycznych Straży Pożarnej wzięło dziś udział w ćwiczeniach taktyczno-bojowych pod nazwą „TUNEL S7”, które odbyły się w miejscowości Naprawa. Zaangażowane były również siły i środki ratownictwa medycznego, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Technicznego, Policji. Na miejscu obecny był wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
- To bardzo ważne ćwiczenia. Dotyczyły działań ratowniczych podczas wypadku masowego z udziałem dużej liczby poszkodowanych. Wykorzystane zostały zasoby ratownictwa medycznego, technicznego i chemiczno-ekologicznego. Przedmiotem ćwiczeń było gaszenie pożaru w tunelu drogowym, a początkiem ich scenariusza był wypadek autobusu. Są to zatem sytuacje, które mogą się zdarzyć, a służby będą wtedy pracowały w szczególnych warunkach. Dlatego tak ważna jest koordynacja działań oraz współpraca oraz ćwiczenia praktyczne – mówi wojewoda Kmita.
- Kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa tunelu na trasie S7 są obecnie dla mnie jednym z priorytetowych zadań związanych z rozwojem małopolskiej infrastruktury drogowej. Dlatego też 26 października powołałem Zespół ds. zapewnienia bezpieczeństwa tuneli zlokalizowanych na terenie województwa małopolskiego. Przewodniczącym tego zespołu jest dyrektor generalny MUW w Krakowie, a w jego skład wchodzą dyrektorzy wydziałów MUW oraz przedstawiciele służb i instytucji PSP, Policji, GDDKiA, INB, ITD oraz LPR. Musimy być gotowi, aby w razie zdarzenia noszącego znamiona katastrofy w ruchu lądowym potrafić odpowiednio zareagować. Prace i analizy Zespołu oraz ćwiczenia są właśnie po to – dodaje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.