Na krakowskim cmentarzu na Salwatorze wspominano dzisiaj polskiego pisarza i patriotę Józefa Aleksandra Gałuszkę. W uroczystości przywołującej jego życie i twórczość uczestniczył I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Obecni byli także przedstawiciele krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, władze gminy Szczurowa oraz przedstawiciele miasta Krakowa.
- Trudno przecenić wartość dzieł Józefa Aleksandra Gałuszki, które niewątpliwie ubogacały życie literackie okresu międzywojennego i były wyrazem zachwytu nad pięknem natury, miłości do ojczystego kraju, jak również poetycką epifanią Boga. (…) Z serca dziękuję Pomysłodawcom i Uczestnikom tej doniosłej uroczystości za pielęgnowanie wspomnień o ważnych dla polskiej kultury osobistościach oraz swoistą lekcję historii – napisał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w liście skierowanym do uczestników wydarzenia. Przesłanie odczytał I wicewojewoda Ryszard Pagacz.
Dzisiejsze uroczystości rozpoczęła msza święta recytowana, której przewodniczył ksiądz dziekan Stanisław Sudoł. Dalsza część miała miejsce przy grobie śp. Józefa Aleksandra Gałuszki. Całość uświetniła swoją obecnością kompania honorowa 21 batalionu logistycznego w Rzeszowie.
To właśnie na nekropoli położonej niemalże u stóp kopca Kościuszki, znalazły miejsce wiecznego spoczynku doczesne szczątki Gałuszki. Ta barwna i ciekawa postać była związana z naszym województwem od pierwszych chwil swojego życia. Józef Aleksander Gałuszka przyszedł bowiem na świat w Szczurowej (powiat brzeski). Studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1933 został laureatem nagrody literackiej miasta Krakowa. Swoją twórczością literacką inspirował wielu.
Józef Aleksander Gałuszka był oddany Polsce. Czynnie włączał się w walki zbrojne podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej. Do patriotyzmu nawiązywał także w swojej twórczości. Zmarł 6 września 1939 r. pod Annopolem.